ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 13:59

Snowden, İzlanda’ya gidiyor


 Washington yönetiminin, ABD ve dünyadaki milyonlarca kişinin internet ve telefon kayıtlarını takip altında tuttuğunu ortaya çıkaran eski CIA ajanı Edward Snowden’in Hong Kong’dan İzlanda’ya gideceği ileri sürüldü.

ABD’nin diplomatik belgelerini dünyaya sızdıran WikiLeaks'in internet sitesinde yer alan bilgilere göre, WikiLeaks ortağı bir firmaya ait bir jet, Snowden’i İzlanda’ya götürmek için Hong Kong’da hazır bekletiliyor.

Wikileaks’in ortağı DataCell’in Başkanı İzlandalı işadamı Olafur Sigurvinsson, ‘’Yapabileceklerimizi yaptık. Uçağımız ve tüm lojistiklerimiz hazır. Hazırlıklar tamam. Uçak yarın hareket edecek. Sadece İzlanda hükümetinden cevap bekliyoruz.’’ dedi.

Özel uçağın Çinli bir şirkete ait olduğu ve Snowden’in götürülmesi için uçağa DataCell tarafından 240 bin dolar ödeneceği belirtildi.

Çarşamba günü WikiLeaks’in kurucusu Avustralyalı Julian Assange, İzlanda’ya sığınmasını sağlamak için Snowden’in temsilcileri ile temas halinde olduğunu söylemişti.

ABD’nin söz konusu sırlarını açıklayan Snowden, 20 Mayıs’tan beri Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde bulunuyor ve İzlanda’ya sığınmak istediğini söylemişti. İzlanda ise Snowden’in bir aracısıyla görüştüğünü bildirmişti.

Snowden hakkında Çin’in casusu iddiaları ortaya atılmış, bunlar Snowden ve Çin tarafından yalanlanmıştı.
Çin kamuoyu da Snowden’in ABD’ye geri verilmemesi gerektiğini belirtmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER