ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 21:20

Snowden henüz transit bölgede kalmaya devam ediyor

Snowden henüz transit bölgede kalmaya devam ediyor


Rusya’nın Şeremetyova Havaalanı’nda transit bölgede 23 Haziran’dan bu yana otelde kalan CIA eski çalışanı Edward Snowden’in yakın gelecekte bölgeden çıkabileceği belirtildi.

Rusya’ya geçici siyasi sığınma başvurusu yapan Snowden, en azından Rusya’ya giriş için geçici bir belge almaya çalışıyor. Snowden’in 16 Temmuz’da yaptığı başvuruyu değerlendiren Rusya Federal Göçmen Servisi'nin, en geç 3 ay içinde cevap vermesi gerekiyor.

Snowden’e Rusya’dan siyasi sığınma alabilmesi için yardımcı olmaya çalışan avukat Anatoli Kuçerena, basında yer alan Snowden’in bölgeden ayrılabileceği yönündeki iddiaları cevapladı. Snowden’le görüşmesinin ardından konuşan Kuçerena, “Snowden’in geçici siyasi sığınma başvurusu değerlendiriliyor. Başvuru reddedilmedi. Hızlı çözüm için çalışmalar sürüyor. Kendisi transit bölgede kalmaya devam ediyor.” dedi.

"RUS KÜLTÜRÜNÜ TANIMAK İÇİN BURADA KALMAK İSTİYOR"

Rusya göçmen bürosunun Snowden’in transit bölgeden ayrılmasına izin vermediğini kaydeden Kuçerena, “Snowden’i bölgeden çıkarabilmek için göçmen bürosu ile her gün iletişim halindeyim. Snowden ülkedeki yaşam ve kültürü daha yakından tanıyabilmek için bir müddet Rusya’da kalmak istiyor.” bilgisini verdi.

Snowden’in durumunun netleşmesinin ardından basın mensupları ile de bir araya geleceğini söyleyen Rus avukat, eski CIA ajanının para durumu ile ilgili de konuştu. Avukat, Snowden'e sorduğunu, çok olmasa da yeni bir başlangıç yapabilecek kadar parası olduğunu söylediğini aktardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER