ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 19:29

SMDK'nın Cenevre-2 hazırlıkları


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Siyasi Komite üyesi Burhan Galyun, Cenevre-2 Konferansı'na katılmaları halinde, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'siz, tam yetkili bir yürütme kurulu" oluşturmak için çaba göstereceklerini söyledi.
Ahmed el-Carba başkanlığındaki SMDK heyeti, Cenevre-2 Konferansı'na ilişkin temaslarda bulunmak üzere, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile Mısır'ın başkenti Kahire'de biraraya geldi.
Galyun, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Cenevre-2 Konferansı'na katılım konusundaki son kararın, 9-10 Kasım'da İstanbul'da yapılacak Genel Kurul toplantısında alınacağını belirtti.
Galyun, konferansa katılmaları halinde, "Esed'siz, tam yetkili bir yürütme kurulu" oluşturmak için çaba göstereceklerini vurgulayarak, "Konferansta ciddi müzakereler yapılmalı ve hedef tam yetkili bir yürütme kurulu oluşturarak Suriye'nin geleceğini yeniden inşa etmek olmalıdır" ifadesini kullandı.
"Esed artık mazide kaldı" diyen Galyun, Esed'in, kendisini kullanan ülkelerin elinde bir araç olduğu görüşünü savunarak, "Suriye'nin geleceğinde yeri olmayan Esed'den" daha büyük sorunların olduğunu dile getirdi.
"Arap Birliği'nden Cenevre-2 Konferansı'na şartsız katılmaları yönünde baskı geldiği" şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Galyun, "Konferansın sonunda eğer demokratik bir yönetime geçilecek ve şiddet durdurulacaksa bundan en çok biz yararlanacağız. Dolayısıyla herhangi bir ön şart söz konusu değil" değerlendirmesinde bulundu.
Galyun, İran'ın konferansa katılmasına ilişkin ise SMDK'nın görüşünün değişmediğini kaydederek, "Suriye halkının kanının akıtılmasında payı olan hiçbir ülke, barış görüşmelerine katılmayı haketmiyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER