ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 12:53

SMDK askeri yardım istedi


ABD dışişleri Bakanı John F Kerry, dün Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) heyeti ile New York'ta görüştü.

Kerry ile görüşmeye gelen SMDK Başkanı Ahmed el-Carba önderliğindeki heyette, Burhan Galyun ve Mişel Kilo yer aldı. ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcilik binasında gerçekleşen görüşme basına kapalı olarak yapıldı. Gazetecilere görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan Kerry, Suriye muhalefeti ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

SMDK heyetinin Cenevre-2 Konferansının toplanması gereğine inandıklarını kaydeden Kerry, "Ben kendilerini çok olumlu buldum. Cenevre-2'yi güçlü bir şekilde destekliyorlar. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Kerry gazetecilerin soru sorma isteklerine ise olumlu cevap vermedi.

SMDK’DAN AMERİKA’YA İKİ MESAJ

SMDK Başkanı Carba görüşmeden sonra yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Kerry nezninde Amerika’nın Suriye’deki demokratik çabalara verdiği destekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Toplantıda Kerry’e iki mesaj ilettiğini belirten Başkan Carba, bunlardan ilkinin Suriye’de durumun her geçen gün daha da kötüye gittiği ve Amerika ile uluslar arası camianın ülkede politik geçişte desteklerine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Carba, ‘‘Hemen hemen her ülke bu durumu kabul ediyor. Suriye halkının büyük bir çoğunluğunun istediği demokrasi, ancak Amerika’nın liderlik ve öncülüğünde mümkün. Acılar artıyor, durum kötüye gidiyor ve zaman bizim lehimize değil.’’ dedi.

Carba, Kerry’e ikinci mesajında, ‘‘Esad rejiminin kimyasal silahlardan misket bombalarına kadar değişen birçok ağır silahı gelişigüzel kullanarak askeri zafer peşinde.’’ olduğunu söylediğini belirtti.

Rejimin siyasi bir çözümü kabul edene kadar kendilerini koruyabilmeleri için araçlara sahip olmaları gerektiğine işaret eden Başkan Carba, ‘‘ABD’nin taahhüdü ve hızlı bir şekilde kendimizi ve sivilleri korumak adına SMDK’ya askeri yardımı genişletmesi gerekiyor’’ dedi.

Amerika’nın muhaliflere yeterli askeri yardım yapmamasındaki kaygıları anladığını Kerry’e ilettiğini belirten Carba, ancak koalisyonun (muhaliflerin) Suriye’de dini veya etnik köken ne olursa olsun yüzde yüz kapsayıcı demokrasiye bağlı kalacaklarına dair teminat verdiğini aktardı.

Suriye’de demokrasinin kaybetmemesi için Amerika’nın doğrudan desteğine ihtyaç duyduklarının altını ısrarla çizen Carba, terörizmin her türlüsüne karşı ve totaliter ya da dini temellere dayalı bir devlet anlayışını da kabul etmediklerini ifade etti.

SMDK NEW YORK’TAKİ TEMASLARINI ÜYE ÜLKELERLE SÜRDÜRDÜ

SMDK heyeti, New York’taki temaslarını, Kerry ile görüşmelerinin ardından Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Peter Witting'in öncülüğünde BM üyesi bazı ülkelerin temsilcileri ile bir araya gelerek sürdürdü.

Almanya Misyonundan yapılan açıklamada, toplantıda SMDK heyetinin, Suriye'deki gelişmeler ve uluslararası toplumdan beklentilerine ilişkin üye ülkelere bilgi verdikleri belirtildi.

Toplantıda konuşma yapan Alman Büyükelçi Witting'in de Suriye'deki soruna diplomatik çözüm bulunması gerekliliğine işaret ederek Cenevre-2'nin önemini vurguladığı kaydedildi.

SMDK heyeti bugün, BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle de gayrı resmi toplantıda bir araya gelecek.

KERRY İÇİN DE MUHALİFLER İÇİN DE İLKLER YAŞANDI

Dışişleri Bakanı Kerry, BM'ye bakan olduktan sonra ilk resmi ziyaretini BM Güvenik Konseyinde Afrika'ya ilişkin oturuma başkanlık etme ve BM Genel Sekreteri Ban Ki mun ile görüşmek için dün yaptı.

SMDK ise ABD ve BM'ye ilk kez başkanlık düzeyinde ziyaret gerçekleştirdi.

RUSYA: BİZE GÖRÜŞME TALEBİ GELMEDİ

Öte yandan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, SMDK heyeti ile neden Rusya'nın görüşmediği sorusuna, "bize böyle bir istek gelmedi" diye cevap verdi. Büyükelçi Çurkin, Suriye'de devam eden krizin çözümü için de vakit kaybedilmeden Cenevre 2 konferansının yapılması gerektiğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER