ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 09:18

Slavyansk'da sokak yasağı

Slavyanskda sokak yasağı

Rusya yanlıları sokağa çıkma yasağı ilan etti.


Bir süredir kamu binalarının işgal edildiği Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan Slavyansk'ta dün gece Rusya yanlıların kurduğu yol kontrol noktasına Ukraynalı aşırı sağcı Sağ Sektör üyeleri tarafından saldırı düzenlendiği, çıkan çatışmada kontrol noktasındaki 3 Rusya yanlısının öldüğü iddia edilmişti.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Donetsk’e bağlı Slavyansk ilçesinde herhangi bir askeri müdahale olmadığını belirtti. Slavyansk’ın “silahlı teröristlerce” ele geçirilmesinin ardından ilçede kontrolün bu kişilerde olduğu ifade edilen açıklamada, vatandaşlara yasadışı bulundurdukları silahlarını güvenlik güçlerine teslim etmeleri çağrısı yapıldı.

Kiev yönetimi, geçen hafta terörle mücadele operasyonu başlattığını açıklamış, operasyonlara Paskalya Bayramı için hafta sonunda ara verildiği duyurulmuştu.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ise dün geceki saldırıyı "provokasyon" olarak değerlendirdi ve saldırıda bir kişinin öldüğünü bildirdi. SBU'dan yapılan açıklamada, olayda daha fazla kişinin öldüğünü ifade eden Rus basınında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırıdan Sağ Sektör üyelerini sorumlu tuttu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırı nedeniyle Moskova yönetiminin rahatsızlığı dile getirildi. Olayın "provokasyon" olarak nitelendirildiği açıklamada, Kiev yönetiminin "Ukraynalı aşırı unsurları dizginleyemediğinin bu saldırıyla ortaya çıktığı" savunuldu.

Ukraynalı aşırı milliyetçi grup Sağ Sektör ise kendilerine yönelik suçlamaları reddetti. Grubun liderlerinden Borislav Bereza, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yayımladığı mesajda, saldırıyla ilgilerinin olmadığını savundu.

Cenevre'de ABD, AB, Rusya ve Ukrayna arasında, ülkedeki gerilimin düşürülmesi için varılan uzlaşıdan 2 gün sonra meydana gelen olay öncesinde dün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Ertuğrul Apakan, Cenevre Bildirisi'nin uygulamasını görüşmek üzere Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa ile bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından Apakan'ın yardımcısının gerilimin düşürülmesine yönelik çalışmalar çerçevesinde sahadaki uygulamalar için bölgeye gideceği açıklanmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER