ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 10:45

Sızdırdıklarım topluma faydalı oldu


Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, Alman Der Spiegel’de “Gerçekler için Manifesto” başlığı ile yayınladığı metinde, açıkladığı bilgilerin yasal takip ve diğer alanlarda reformların gerekliliğini ortaya koyduğunu, bunların faydalı olduğunu ve toplumun bundan yararlanacağını söyledi.

Sızdırılan bilgilerin zararlı olmasından çok faydalı olduğunu savunan Snowden, “Toplum için faydaları ortada. Siyaset, denetim ve hukukta reform önerildi…” hatırlatmasında bulundu.

Küresel sorun olarak casuslukla ilgili küresel çözümler üretilmesi gerektirdiğini kaydeden Snowden, gizli servisler tarafından uygulanan “suçlu takip programlarının” açık toplum, kişisel gizlilik ve düşünce özgürlüğünü tehdit ettiğini savundu.

Vatandaşları kamu için önemli olan konularda bilgilerin gizlenmesine karşı mücadele etmeye davet eden Snowden, doğruları söyleyenlerin suç işlemediğini, ajanların siyaseti belirlememesi gerektiğini ifade etti.

“Bizim gözetleme programlarının sınırlanması ve insan haklarını korumak için ahlaki bir görevimiz var…” uyarısı yapan Snowden, hükümetin sızdırma aleyhine başlattığı kampanyanın bir hata olduğunu ve kamu yararına olmadığını vurguladı.

BERLİN-WASHİGNTON HATTINDA TANSİYON YÜKSEK

Alman yetkililer ise Şansölye Angela Merkel’in ABD tarafından dinlenildiği iddiaları ile ilgili araştırma için bir yıllık geçici siyasi sığınma hakkı ile Rusya’da bulunan Snowden’le irtibata geçti. Kremlin görüşmeye yeşil ışık yakarken, Snowden’in yurt dışına çıkması durumunda mevcut statüsünü kaybedeceğine dikkat çekiliyor.

Snowden’in Almanya’da resmi bir statü ile hakim karşısında ifade verme ihtimali ise Washignton’da endişelere neden oluyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov yaptığı değerlendirmede, “Snowden Rusya topraklarında geçici siyasi sığınma hakkı ile bulunuyor. İstediği kişi ile görüşebilir. Biz onu engelleyemeyiz.” dedi. Snowden’in Almanya’ya da gidebileceğine değinen Peskov, Rusya’ya geri dönmesi durumunda yeniden siyasi sığınma için başvuruda bulunması gerektiğini söyledi.

Bu arada Snowden’in af talebi Beyaz Saray ve Kongre İstihbarat Komiteleri’nin gündemlerinde olmadığı açıklandı. Beyaz Saray İletişim Direktörü Dan Pfeiffer bir televizyon programında yaptığı açıklamada, iki gün önce bir mektupla af talebinde bulunan Snowden’in ülkesine dönerek hakim karşısına çıkmasını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER