ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:17

Siz uyurken burada Müslümanlar kan ağlıyor

Siz uyurken burada Müslümanlar kan ağlıyor

Myanmar'da İslam devletlerinin bile izlediği bir vahşet yaşanıyor. Budistler, çocuk, genç, yaşlı ve kadın ayırmaksızın tüm Müslümanları diri diri ateşe atıyor. Kadınlar tecavüze uğramamak için intihar ediyor...


Müslümanlarla Budistler arasında gerginliklerin eksik olmadığı Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'da yaşanan son çatışmada ölü sayısının 40'a yükseldiği bildirilirken devlet televizyonu Yamethin kentinde 2 cami ve 50 evin ateşe verildiğini duyurdu. Devlet televizyonu, Meikhtila'ya 64 kilometre mesafedeki Yamethin'de 1 cami ile 50'ye yakın evin; Naypyitaw bölgesindeki Lewei'de de bir cami ve çok sayıda binanın ateşe verildiğini duyurdu.

Meikhtila'da yaşanan çatışmada da ölü sayısının 40'a yükseldiği bildirildi.

Budist saldırıların yeniden başlamasından korkulan bölgede, özellikle Meikhtila'da askerler konuşlanmış durumda.

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in olağanüstü hal ilanını ardından ordu bir çok noktada teyakkuzda beklemeye devam ediyor.

DÜNYA MYANMAR KATLİAMINI TÜRKİYE SAYESİNDE DUYDU

Dünya kamuoyunun dikkatini çekmek için yola çıkan Dost Welfare Foundation Başkanı Muhammed Reyhan Eyüp ve Genel Sekreteri Ahmet Samir,  Arakan'da yaşadıkları dramı ve son gelişmeleri anlattı.

Samir, Arakanlı Müslümanların eskiden beri baskı altında oldukları için şimdiye kadar güç kazanamadıklarını belirterek, ''Haziran ayındaki son katliamdan sonra, özellikle Türkiye hükümetinin tepki göstermesi ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ziyaretiyle dünya gündemine geldi'' diye konuştu.

''Biz, Türk hükümetinin aracılığıyla Burma'ya baskı kurulmasını istiyoruz'' diyen Samir, bu sayede diğer ülkelerin de tepki göstermesiyle Arakan'daki Müslümanlara uygulanan zulümlerin durdurulacağını söyledi. 

BM ARAKAN İÇİN SADECE LAF ÜRETİYOR

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yeni yılın ilk haftasında 2 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın botlarla ülkeden kaçmak zorunda kaldığını belirterek, trajedinin her geçen gün büyüdüğünü bildirdi.

BMMYK Sözcüsü Adrian Edwards, Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında Myanmar'dan botlarla hayatını riske ederek kaçan Rohingya Müslümanlarının sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

KANINIZI DONDURACAK FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

Hazırlanan rapora göre, yeni yılın ilk haftasında 2 binden fazla Rohingya'nın kaçakçıların botlarıyla ülkeden ayrıldığını anlatan Edwards, bu mültecilerin Güneydoğu Asya ülkelerine doğru kaçtıklarını ama son varış noktalarının net olmadığını kaydetti.

Geçen yıl 13 bin Rohingya Müslümanı ya da Bangladeşlinin kaçakçıların botlarıyla Bengal Körfezi'ne açılarak tehlikeli bir yolculuğa çıktığının tahmin edildiğini dile getiren Edwards, bu kişilerden en az 485'inin 4 ayrı bot kazasında hayatını kaybettiğinin belirlendiğini ancak ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini ifade etti.

Mültecilerin kaçakçılar tarafından Tayland-Malezya sınırında tutularak Bangladeş'teki akrabalarını aramaları ve yolculuğun tamamlanabilmesi için para talep etmelerinin istendiğini anlatan Edwards, paranın ödenmemesi durumunda ise insan kaçakçılarına satılma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Edwards, kaç mültecinin yolculuğu tamamlayabildiğinin bilinmediğini belirterek, bu insanların vardıkları yerde de yakalanma ve geri gönderilme korkusuyla yaşadıklarını, BMMYK olarak geri gönderilmelerini engellemeye çalıştıklarını dile getirdi.

115 BİN KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Adrian Edwards, geçen yıl haziran ayında başlayan olaylar sonucu 115 bin kişinin yerinden edildiğini kaydederek, Bangladeş'e sığınan Arakanlı mülteciler arasında da umutsuzluğun arttığına işaret etti.

Sorunun çözümü için bölgesel çabalar gerektiğini ifade eden Edwards, BMMYK'nın Myanmar Hükümeti'nden çözüm için çalışmalarını artırmasını istediğini, bu önlemler arasında, yoksulluğun giderilmesi, ekonomik ve sosyal hakların düzeltilmesi olduğunu belirtti.

OBAMA ARAKAN'I DESTEKLEDİ AMA

Yeniden seçilmesinin ardından ilk yurt dışı turunu Güneydoğu Asya'ya düzenlyen ABD Başkanı Barack Obama, Tayland'ın ardından gittiği Myanmar'da son dönemde artan şiddete maruz kalan Arakan Müslümanlarına destek verdi. Ancak Arakan'da ölüm, zulüm hala devam ediyor.

Myanmar’ı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Barack Obama, Yangon Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada “Masum insanlara yönelik şiddetin hiçbir bahanesi olamaz. Ulusal uzlaşma zaman alacak ama insanlık ve ülkenin geleceği için düşmanlık ve şiddetin durdurulması gerek. Onların da sizin gibi, benim gibi saygınlığı var” dedi. Yıllardır büyük baskı altında yaşayan Arakanlarla Budistler arasında haziranda patlak veren çatışmalarda 180 kişi ölmüş ve 110 bini aşkın kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

DEMOKRASİ ÇAĞRISI

Yıllarca cuntayla yönetilen Myanmar’da son dönemde yaşanan demokratik değişime desteğini ilan eden, ancak reformları sürdürme çağrısı yapan Obama, ABD’nin Myanmar halkıyla birlikte olduğunu belirterek “Siz bize umut verdiniz” dedi. Ziyaretin yeni bir başlangıç olduğunu söyleyen Obama, “Myanmar’ın demokrasi konusunda eksikliklerinin olduğunu kabul ediyoruz. Yeni sivil hükümet demokrasiyi geliştirmeli ve gözden geçirmeli. ABD, bu çabalarında Myanmar hükümetini ve halkını destekliyor” diye konuştu. Obama dün reformcu Devlet Başkanı Thein Sein ve Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Çii ile de bir araya geldi. Obama’yı yaklaşık 20 yıl ev hapsinde tutulduğu evinde ağırlayan Suu Kyi, reformların başarısı konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Obama ve Dışişleri Baknaı Hillary Clinton, ülkenin en önemli dini merkezlerinden Şivegadon Pagodası’nda düzenlenen bir ayine de katıldı. Çok sayıda Myanmarlı Obama’yı görebilmek için ellerinde ABD bayraklarıyla sokağa dökülürken, birçok işyeri de kapalı kaldı. 

Myanmar’da 50 yıllık cunta yönetimi sonrası 2010 seçimlerinde ilk sivil hükümet kurulmuşu. Demokratik değişimi destekleyen ABD kısa bir süre önce üllkeye yönelik bazı yaptırımları kaldırmış ve Yangon’a büyükelçi atamıştı. Yangon yönetimi de geçen hafta 500’ü aşkın mahkumu serbest bırakmıştı.

 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER