ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:06

Siyasi hava ısındı


Almanya'da Federal ve Bavyera eyalet meclisi seçimlerine dokuz ay kala Bavyera'da siyasi hava yavaş yavaş ısınmaya başladı. Federal hükümetin küçük ortağı ve Bavyera hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, seçimlerden sonra Yeşiller partisi ile Federal Meclis'te ortaklık kurabilecekleri sinyali verdi.

Bild gazetesine konuşan Bavyera Başbakanı Seehofer, şu anki hükümet ortakları liberal Hür Demokrat Parti'nin (FDP) yüzde 5'lik seçim barajını geçememesi halinde Yeşiller partisi ile hükümet kurabilecekleri seçeneğini göz ardı etmemeleri gerektiğini söyledi. Seçmenleri ciddiye almaları gerektiğini ifade eden muhafazakar siyasi, FDP'ye artık kendi kendine uğraşmaktan vazgeçmesi çağrısı yaptı ve tekrar mecliste yer alma şansının FDP'nin elinde olduğunu kaydetti. FDP'nin, anketlerde yüzde 4 oranında oy aldığı görülüyor.

Seehofer ayrıca, FDP'nin genel başkanı Philip Rösler için, ''Kolay bir partner değil, ama liberal politikalarını çok iyi savunuyor ve onunla çok iyi anlaşıyorum.'' dedi.

Bavyera'daki siyasi durum hakkında da görüş belirten CSU Başkanı, partisinin eyalet seçimlerinden sonra Bavyera meclisinde salt çoğunluğu sağlayamayacağını şu sözlerle dile getirdi: ''Her oy için mücadele edeceğiz. Fakat eski başarılı sonuçlara ulaşmak bu seçim döneminde mümkün değil.''

Öte yandan FDP'nin Genel Başkanı Rössler'e Bavyera teşkilatından destek çıkmadı. FDP'nin Bavyera Başkanı Martin Zeil, süper seçim yılında Rösler'in doğru seçim olup olmadığı konusunda şüpheleri olduğunu ve Aşağı Saksonya seçimlerinin ardından Rösler'in geleceği hakkında hemen bir karar verilmesi gerektiğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER