ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 18:57

Şivan Perwer: "Uludere olayı kasten yapıldı"


Ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer, Uludere olayı ile ilgili Erbil'de basın açıklaması yaptı. Ülkelerin toplumlardan oluştuğunu belirten Perwer, halkına eşit davranmayan devletlerin başarılı olamayacağını ifade etti.

Uludere olayını kast eden Perwer,” Bu büyük bir suçtur, yani Kürt halkına yapılan kasti bir olaydır. Umutla dolu, hayatla dolu 34 tane genç ekmeğinin peşinde iken canından oldular. “ dedi. Kendi özgürlüğünü isteyen insanların başkasının özgürlüğüne saygılı olması gerektiğini dile getiren ünlü sanatçı, birlik ve berberliğin ancak bu yöntem ile sağlanabileceğini ifade etti.

Perwer, Türkiye’nin askeri harcamalardan ziyade ülkedeki halkın temel sorunları olan ekonomik ve sosyal konularla ilgilenmesi gerektiğini beyan etti.

Perwer,” Kendisiyle birlikte bu devleti kuran insanlara darbelerle, hilelerle saldırıyor ve ekmek peşinde olan çocuklarını öldürüyor . Bu bir insanlık ayıbı. Norveç'te bir buçuk sene önce bir deli tarafından öldürülen insanların olayı, bütün dünyaya duyuruldu. Eğer bu mesele bir devlet mercii tarafından ve ya bir asker tarafından gerçekleştirilseydi, bütün dünya Norveç’in başına toplanırdı ve hükümeti istifa ettirirdi. Aynı zamanda Norveç halkı hükümete istifa ettirirdi.” ifadesini

Dileriz Uludere meselesi sadece Kürtler tarafından değil, insanlık için yüreği çarpan Türkler tarafından da dile getirilir. Çünkü bu mesele Türkiye'nin bir ayıbıdır ve buna sahip çıkmayanların ayıbıdır. Çünkü Kürdün başına gelenler dünyada hiç kimsenin başına gelmemiştir. Türkiye'de 30 milyon halkın bir kültürel hakkı bile yok. Dilim resmileşsin diyen insanları hapishanelere dolduruyorlar. Barış ve özgürlüğe giden bir devlet hala bu durumdaysa, özgürlük, barış ve demokrasi daha çok uzak. İnsanlar daha çok işkence görecek. Toplumlar daha, çok zarar görecek. Bunun zararı herkesedir.” dedi.

Perwer Uludere olayının aydınlatılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan ricada bulunmak istediğini sözlerine ekledi.

Perwer’in basın toplantıda bölgedeki Goyi Aşireti Başkanı Azad Goyi de hazır bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER