ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 20:38

Sisi'nın cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları


Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'yi cumhurbaşkanlığı görevine taşımak amacıyla başlatılan "İyiliğini Tamamla" kampanyası, son günlerde Sisi'yi övmek amacıyla yazılan "haddi aşan" makaleler ve beyitlerden rahatsızlık duyduğunu açıkladı.
İyiliğini Tamamla kampanyası ilgililerince başkent Kahire'de düzenlenen toplantıda, Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı ve son günlerde kendisine yönelik medyada yer alan "abartılı övgüler" ele alındı.
Kampanya koordinatörü Rifai Nasrallah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'daki El-Ahbar gazetesinde Ekrem es-Sadani imzasıyla yayımlanan makalede Sisi'nin Allah'ın "Kahhar" ismiyle nitelendirilmesine ilişkin, "Sisi'nin ilahlaştırılması ya da Hz. Muhammed'e benzetilmesine karşıyız. Bu tür ifadeler Sisi'nin imajına zarar veriyor" dedi.
"Sisi'nin ülkeyi yönetecek tek kişi olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullanan Nasrallah, "Eğer Sisi cumhurbaşkanlığı görevine gelirse kanunlara göre hareket edecek, aksi takdirde yargı önünde hesap verir" diye konuştu.
Nasrallah, Sisi'nin 59'uncu yaş günü olan 19 Kasım'da meydanlarda olacaklarını belirterek, "Sisi'nin cumhurbaşkanı adayı olması için hedeflediğmiz 30 milyon imzaya ulaştıktan sonra Mısır genelinde eylemler düzenleyeceğiz, gerekirse açlık grevi yapacağız" ifadesini kullandı.
Toplantıya, eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın eşi, eski Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır'ın oğlu Abdul Hakim ve çok sayıda eski milletvekili katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER