ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 15:04

Sırp köyünde katliam dehşeti: 14 ölü


Sırbistan'ın başkenti Belgrad yakınlarındaki bir köyde komşu ve akrabalarını tek tek vuran şahıs 14 kişiyi öldürdü.

Sabaha karşı önce eşi, oğlu ve annesinin başlarından vuran 60 yaşındaki Branko Ljubisa, ardından köydeki evleri tek tek dolaşarak dehşet saçtı. Başkente 50 kilometre mesafedeki 'Velika İvanitsa' köyünde hâlâ uykuda olan komşu ve akrabalarını kafalarına ateş ederek öldüren Ljubisa, eşini de vurduktan sonra namluyu kendine çevirerek tetiği çekti. Ağır yaralanan saldırgan ve eşinin Belgrad Hastanesi'nde yoğun bakımda oldukları açıklandı. Öldürülenler arasında 2 yaşında bir çocuk ve genç anne-babası da var.

SİLAH KONTROLLERİ GÜNDEMDE

Olay yerinde açıklama yapan polis yetkilisi Milorad Velyoviç, cinayetlerin tüm Sırbistan'ı sarstığını ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ifade etti. Branko Ljubisa'nın 1991'de Hırvatistan'ın kuzeyinde savaştığı da kaydedildi. Komşuları, 'sakin bir adam' olarak tanımladıkları Ljubisa'dan böyle bir hareketi asla beklemediklerini de ifade etti.

Balkanlar'da 90'lı yıllarda çıkan savaşlardan sonra özellikle kırsal kesimde yaşayan halk çok sayıda silah bulunduruyor. Cinayet silahının ise 1981 yılından beri ruhsatlı olduğu belirtildi. Olayın ardından açıklama yapan Sırbistan Başbakanı İvitsa Datsiç, saldırıyı "silah kontrol yasalarına ve sosyal problemlerin çözümüne daha fazla dikkat edilmesine ve yönelik bir uyarı olarak gördüklerini" ifade etti.

Sırbistan'ın doğusunda 6 yıl önce düzenlenen benzer bir saldırıda da 9 kişi hayatını kaybetmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER