ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 07:20

Sırbistan-Kosova görüşmeleri sonuç vermedi


Avrupa Birliği'nin ara buluculuğunda 8 kez görüşen Sırbistan ve Kosova başbakanlarının, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme çabaları sonuç vermedi.
     Geçen hafta Brüksel'de 8'inci turun ardından taraflara "uzlaşma önerisi" sunan ve cevap isteyen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a Belgrad yönetimi kırmızı ışık yaktı.
     Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, basına yaptığı açıklamada, "Kosova'daki Sırp halkının tam güvenliğini ve insan haklarının muhafazasını güvence altına almadığı için Brüksel'de bize sözlü olarak iletilen ilkeleri kabul edemeyiz" dedi.
     Daçiç, AB ara buluculuğunda Priştine yönetimiyle diyaloğun acilen yeniden başlamasından yana olduklarını söyledi.
     Belgrad yönetiminin bu cevabını "üzüntüyle karşılayan" Ashton, yaptığı yazılı açıklamada, taraflara halklarının çıkarına olacak şekilde bir anlaşma için son bir çaba göstermeleri çağrısında bulundu.
     Ashton, anlaşmanın Sırbistan ve Kosova arasında olacağını ve AB'nin herhangi bir çözümü empoze etmesinin söz konusu olmadığını belirtti.
     Ashton, "Umarım Sırbistan ve Kosova, geçmişi geride bırakma ve geleceğe ilerleme fırsatını kaçırmaz. Umarım AB içinde, önümüzdeki birkaç günde Sırbistan ve Kosova'nın her ikisinin Avrupalı gelecekleri istikametinde gerçek adımlarını destekleyecek tartışmaya öncülük ederim" ifadesini kullandı.
     AB Komisyonu, Belgrad ve Priştine'nin Kosova'nın kuzeyindeki Sırp azınlığa verilecek otonom haklarda anlaşmaları halinde her iki ülkenin AB katılım müzakerelerine başlamasının yolunu açacak. Aksi halde engel çıkaran tarafı, AB üyelik yolunu tıkayarak uzlaşmaya zorlayacak.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER