ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 00:28

Sırbistan Başbakanı Daçiç Bosna Hersek'te


Sırbistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı İvitsa Daçiç, Kosova ile Brüksel aracılığıyla yürütülen müzakerelerdeki "durgunluğa" ilişkin, "Müzakereleri Avrupa Birliği'nden (AB), AB ile müzakere başlama tarihinden dolayı değil, her iki tarafın kabul edeceği bir sonuca ulaşmak için sürdürüyoruz" dedi.

Bosna Hersek'in Mostar kentine gelen Daçiç, Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda tarafından karşılandı.

Daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sırbistan, AB'ye katılım müzakerelerin başlama tarihine bağlı olmadan diyaloğa devam etmek istiyor" ifadesini kullanan Daçiç, Sırbistan ile Kosova arasında yürütülen müzakerelerde, "kilit konulara vurgu yapılması gerektiğine" işaret etti.

Daçiç, "Her halk, polisinde kimin olacağını önemser, halkı kim korur, kim yargılar, kimin çizmesi üzerine basar gibi konulara büyük önem verir. Bu süreçte sakin kafayla kararların verilmesi gerek. İrrasyonel bir yaklaşım olmamalı. Kesin olan bir nokta var, o da bir daha savaşın yaşanmayacağıdır. Diyaloğa devam edilmelidir" diye konuştu.

Müzakerelerde bir "durgunluğun" yaşanmasına rağmen, durumun gözüktüğü kadar kötü olmadığını belirten Daçiç, "Biz müzakereleri kesmedik. Sadece memnun olmadığımız bazı prensipler var. Onlar ise yargıtay sistemi ve Kosova'daki Sırp halkının durumudur. Bu konuların üzerine daha çok görüşmeler yapılması gerek. Bu bağlamda diyaloğun devamına hazırız" dedi.

Ülkesinin Avrupa yoluna "hayır" demediğini kaydeden Daçiç, "Bize sunulan bazı çözümlerin AB standartlarına uygun olmadığını düşünüyoruz. Dünyada otonom yapıların yüzlerce örneği var. Biz Kosova'daki Sırplar için çok özel bir durum istemiyoruz. Sadece kimliklerinin korunmasını istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
Bölge ülkelerin başbakanları Mostar'da toplandı
    
Bosna Hersek'in güneyinde bulunan Mostar kentinde düzenlenecek 16. Mostar Ekonomi Fuarı'nın açılışına katılmak üzere Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç ile Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç geldi. Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç'in de geleceği bildirildi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER