ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 14:19

Şimdi de bu moda oldu

Şimdi de bu moda oldu

Bulgaristan’da hükümete karşı yapılan protesto gösterilerinde çürük domates modası başladı.


Modayı eski komünist şair Nikolay Kolev’in, devletin yıllar boyunca yürüttüğü politikaya karşı parlamentoya domates fırlatarak başlattı. Geceyi nezarethanede geçiren Kolev’i desteklemek için sosyal medyada organize olan gruplar meclis önünde “Domates ihtilali” adında gösteriye imza attı.

Daha sonra tüm gösterilerde kullanılmaya başlanan domatesleri bugün bili adamları da devreye soktu. Bulgar Bilim Akademisi üyeleri, Bilim Araştırmaları Fonu’nda yapılan proje yarışmalarının daha şeffaf olması için Eğitim Bakanlığı’nın önünde gösteri düzenledi. 15 milyon leva ile sadece 95 proje finanse edileceğini öğrenen göstericiler, binin üzerinde proje sunulduğunu hatırlattı. Paraların, Bilim Araştırmalar Fonu Başkanı Rangel Gürov’un belirlediği firmalara gideceğinden endişe eden eylemciler, bakanın buna müdahale etmesini talep etti.

Eğitim ve Bilim Bakanı Sergey İgnatov ise gösterinin, bilimadamlarının kendi meslektaşlarına karşı düzenlediği bir faaliyet olduğunu belirtti. Bakanlığın önüne çürük domates bırakan katılımcılar, hademeler tarafından toplanıp çöpe atılacağını görünce sebzeleri tek tek toplayarak çantalarına koydu. Bilimadamları, "Şu anda domates sezonu değil. Domateslerin çürümesi de zaman alıyor. Bunlar çöpe giderse çürük domates bulmakta güçlük çekeriz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER