ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 15:24

Silah üretilen yazıcılara dikkat


Alman Polis Sendikası (GpD), 3D yazıcılarla silah üretilebileceği uyarısını yaptı. Polis yazılı açıklamasında 3D yazıcıların öldürücü silahlar üretebileceğini bildirerek, bunu yapanların ruhsatsız silah taşımaktan dolayı kanunsuz iş yapmış olacağını ve cezai müeyyidelerinin uygulanabileceğini duyurdu.

GpD Başkan yardımcısı Arnold Plickert bir gazeteye yaptığı açıklamada Avusturya polisinin yüksek teknoloji ürünü bu cihazları denediğini söyleyerek 30 saat içinde plastik mermili silah ve buna ait 9 milimetrelik mermiler üretilebildiğini söyledi. Plickert bu konuda yetkililerin harekete geçmesini ve bu yazıcıları satın alanların kayda geçirilerek denetlenmesini istedi.

Plickert tehlikeyi anlatırken “Bizde legal veya illegal çok sayıda silah temin edenler var. Bu şekilde kullanmayı bilmeyenler de yazıcıdan silah elde ederek kendi kendini tehlikeye atmış olacak. Zaten kriminal ve soygun hadiseleri için büyük bir potansiyel mevcut. Polis arkadaşlarımız görevdeyken daha büyük tehlikelerle karşılaşacaklar.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Avusturya'daki testlerin federal hükümeti de endişelendirdiği ifade edildi. Federal hükümet Sol Parti'nin verdiği soru önergesine cevabında acil olarak bu cihazlardan temin ederek testlere başlayacağını açıkladı. İnternette mevcut olan dönüştürme tarifleriyle bu cihazlarla hiç bilgisi olmayanların bile kolayca plastik gövdeli silah üretebileceği belirtiliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER