ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 16:33

Şiiler cenazeleri defnetmeyi kabul etmiyor


Pakistan’da binlerce Şii kadın ikinci gün de bombalı saldırılar sonucu ölenlerin cenazeleri toprağa vermeyi kabul etmedi. Kadınlar, rekor düzeye ulaşan etnik saldırılara karşı koruma talep ediyor. Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Guetta’da geçtiğimiz cumartesi günü düzenlenen bombalı saldırılarda 81 kişi ölmüştü.

Pakistan’da bombalı saldırıları protesto eden binlerce kişi bugün ülke genelinde gösteriler düzenledi. Ülkenin en büyük şehri Karaçi’de yaşam dururken, başkent İslamabad’da da göstericiler havaalanı yolunu ulaşıma kapattı.

Guetta şehrinde ise yaklaşık 4 bin kadın dün akşam başladıkları oturma eylemine, yetkililer saldırılara karşı ciddi önlemler alıncaya kadar devam edeceklerini açıkladı. Saldırılarda ayrıca 178 kişi yaralanmıştı.

Guetta’da geçtiğimiz cumartesi günü bir su tankerine konulan bomba, çoğunluğu Şii Hazaraların yaşadığı mahallede patlatılmıştı. Yine Guetta’nın başka bir Hazara bölgesinde yaklaşık bir ay önce yapılan bombalı saldırıda 92 kişi ölmüştü.

Hazara toplumu ise “saldırılara karşılık gerekli operasyonlar başlayana kadar gösterilere devam edecekleri ve saldırılarda ölenlerin cenazelerini defnetmeyeceklerini” ifade ediyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER