ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 17:02

Şii Kürtler IŞİD'in hedefinde

Şii Kürtler IŞİDin hedefinde

Irak’taki Şii Şebak Kürtlerinin 11 köyü, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların eline geçti, 112 Şebak kaçırıldı.


Alınan bilgiye göre, Musul'un Hamdaniye, Tilkif ve Şeyhan ilçelerine bağlı 56 Şebak köyü bulunuyor. Nüfusları 400 bini bulan Şebak Kürtlerinin 11 köyü, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların eline geçti. Diğer köyler ise peşmergenin kontrolünde.

IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, 112 Şebak Kürdünü kaçırdı. 2 Şebak'ın cesedi bulunurken diğerlerinin akıbeti bilinmiyor. IŞİD militanlarının muhtemel saldırılarına karşı köylülerin çoğu evlerini terk ederek Erbil'e sığındı. Evinde kalmayı tercih edenler ise tedirgin.

Irak Parlamentosu Milletvekili Salim Şebak, yaptığı açıklamada, "IŞİD, yayımladığı bildiride Şii oldukları için Şebak Kürtlerinin de öldürüleceğini duyurdu. Şimdiye kadar 10 vatandaşımız kaçırılarak öldürüldü" dedi. Şebak, köylerden kaçanların Erbil, Kerbela ve Necef'e sığındıklarını söyledi.

Şebak köyleri bomboş

Musul'a kuzeydoğusundaki Topzava köyündeki Şebakların çoğu evlerini terk etti. Bölgedeki AA muhabirinin bildirdiğine göre köydeki bomboş sokaklar dikkati çekiyor. Topzava'da Şebakların boşalttığı evlere diğer Şebak köylerinden gelenlerle bazı Telaferli Türkmenler yerleşti.

Topzava köyünün güvenliğinden sorumlu Haşim Mehdi Mecid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şebakların, Şii olduğu için IŞİD'in saldırılarına maruz kaldıklarını söyledi. İnsanların canlarını kurtarmak için evlerini terkettiğini belirten Mecid, "Parası olan Kerbela ve Necef'e gitti. Diğerleri ise Erbil'e sığındı. Bölgemizde peşmerge olduğu için 4-5 aile evlerimizde kaldık. Fakat biz de terdirginiz" dedi.

Şebakistan bölgesi

Mecid, en küçük Şebak köyünün 180 hane olduğunu aktararak, "IŞİD saldırılarından sonra bu köylerde kimse kalmadı. Deyim yerindeyse in, cin top oynuyor" diye konuştu.

Şebakların, İran sultanı Nadir Şah zamanında Irak'a geldiklerini anlatan Mecid, o zaman 56 Şebak köyünün bulunduğu bölgenin, "Şebakistan" olarak adlandırıldığını ifade etti. Kendilerini Kürt olarak tanıttıklarını dile getiren Mecid, "Aramızda Sünni Kürtler de var. Hatta bazı köylerimizin yarısı Sünni. Ancak biz hiçbir zaman Şii-Sünni ayrımına gitmedik. Böyle bir şey söylemeye utanırız" dedi.

Felluce’de 34 IŞİD militanı öldürüldü

Irak’ta Enbar Vilayeti'ndeki operasyonları yöneten Korgeneral Reşid Felih, Felluce ilçesinin kuzeyindeki Es-Saklaviyye kasabası ve güneyindeki El-Heyakil bölgesinde hava destekli ordu birlikleriyle terör örgütü IŞİD ve yerel silahlı militanların oluşturduğu güçler arasından çıkan çatışmalarda IŞİD militanı 34 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Silahlı gruplara ait uçaksavarların bulunduğu 5 aracın kullanılamaz hale getirildiğini ifade eden Felih, söz konu bölgede döşenen 36 mayının etkisiz hale getirildiğini, ayrıca militanların kullandığı 2 evin de tahrip edildiğini belirtti. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER