ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 18:25

Sierre kazasının nedeni dikkatsizlik


İsviçre'nin Wallis Kantonu'nda geçtiğimiz yıl meydana gelen ve 22’si çocuk 28 kişinin ölümüne neden olan kazanın savcılık soruşturmasında sona gelindi. Bölge savcısı Olivier Elsig’in son yaptığı açıklamada kazanın nedeni olarak şoförün dikkatsizliğine veya rahatsızlık geçirmiş olabileceğine vurgu yapılıyor.

13 Mart 2012 tarihinde Wallis Kantonunda yaşanan trajik trafik kazasının sonuç raporları netleşmeye başladı. Wallis savcılığı yapılan uzun incelemelerden sonra kazanın nedeni ile ilgili araştırmanın sona gelindiğini duyurdu. Wallis Kanton savcısı Olivier Elsig, otobüs şoförünün tahmin edildiği gibi kalp krizi veya alma ihtimali olduğu düşünülen antidepresan ilaçlardan ötürü kazaya sebebiyet vermediğini, kendi tahminlerine göre kazanın dikkatsizlik veya o an yaşanan rahatsızlıktan ötürü gerçekleştiğini söyledi.

Kazadan bir yıl sonra Wallis Kanton yetkilileri düzenledikleri basın toplantısında incelenen kamera kayıtları ve otobüsten alınan bilgiler doğrultusunda aracın normal hız limitlerinde saatte 99/100 km ile seyrettiğini doğruladılar. Ayrıca kaza sonrası ortaya atılan şoförün cep telefonuyla ilgilendiği haberleri yapılan araştırmalar neticesinde cep telefonu kayıtlarında o esnada herhangi bir işlem yapılmadığı yönünde olduğu vurgulandı.

Savcı Olivier Elsig ayrıca son gelinen noktanın kazada hayatını kaybeden ve yaralanan Belçikalı ve Hollandalı çocukların aileleri ile paylaşıldığını, ailelerin rapora itiraz haklarının olduğunu dolayısıyla dosyanın tam anlamıyla kapanmadığını belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER