ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 09:10

Sıcak gelişme: ''Rusya ile savaşmaya hazırız''

Sıcak gelişme: Rusya ile savaşmaya hazırız

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa, Moskova yönetiminin Ukrayna sınırında tatbikat yapma kararına yönelik, ''Rusya ile savaşmaya hazırız'' dedi.


Deşçitsa, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yaptığı açıklamada, askeri tatbikatın bölgedeki durumu fazlasıyla kızıştırdığını belirten Deşçitsa, "Rusya 'nın Kırım Yarımadası'nı ilhak etmesinin kendilerine ders olduğununa" dikkati çekti.

"Bu tecrübeyle Ukrayna'yı istila etmeleri durumunda Rus birlikleriyle savaşırız" diyen Deşçitsa, "Ukrayna halkı ve ordusunun bunu yapmaya hazır olduğunu" kaydetti.

Rus askerleri bölgeden çekilsin

Deşçitsa, "Tatbikatının, Ukrayna sınırına daha önce planlanandan daha yakın bir bölgede yapıldığını" da belirterek, Rus askerlerinin bölgeden çekilmesini istedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, güney ve batı bölgelerinde askeri birliklerin tatbikata başladığını açıklamış, Ukrayna hükümetinin doğu bölgelerinde terör operasyonuna başlamasının endişe verice olduğunu belirterek, "Bu sebeple Rusya'nın bu tür gelişmelere tepki vermek zorunda olduğunu" dile getirmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER