ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Ağustos 2014 Salı 13:17

Shirreff: Irak'a girmeye korkuyorlar

Shirreff: Iraka girmeye korkuyorlar

İngiliz general Sir Richard Shirreff, İngiliz hükümetini Irak'a girmekten korkmakla suçladı.


İngiliz general Sir Richard Shirreff, İngiliz hükümetinin Irak'a girmekten korktuğunu ve Irak'taki krizle ilgili sorumluluk almak istemediğini söyledi.

İngiliz komutan hükümete yüklendi

İngiliz Times gazetesine konuşan ve İngiltere'nin geçen mart ayına kadar NATO'daki en üst düzey askeri yetkilisi olan Shirreff, "Yükümlülükten korkan bir hükmet var ve Irak'a girmeye korkuyorlar. İnsani bir felaketi gerçekten önlemek istiyorsanız bunu doğru bir şekilde yapmalısınız. Askerlerin içeride olup, yardımların doğru yerlere ulaştığından emin olması lazım" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond dün ülkesinin Irak'a karadan bir askeri müdahaleyi düşünmediğini söylemişti. Ancak İngiliz basını, Başbakan David Cameron'ın Irak'taki krizi görüşmek üzere tatilde olan parlamentoyu acilen çağırması konusunda baskı altında olduğunu bildiriyor. İngiltere şu anda Irak'a insani yardımda bulunuyor.

Savaş karşıtı gruplar karşı çıkıyor

Savaş karşıtı gruplar ise 2006 yılında Irak'ta da görev yapan general Shirreff'in çağrılarına karşı çıkıyor.

"Stop the War Coalition" isimli savaş karşıtı grubun sözcüsü Chris Nineham, AA'ya yaptığı açıklamada, "Askeri müdahale önerisi saçma bir öneri. Irak'taki mevcut durumun zaten nedeni daha önceki askeri müdahaleler. Altyapının yok edilmesi, mezhepsel gerilimlerin yaratılması Irak'ı bu noktaya getirdi. Geçmişin hatalarından ders çıkarmazsanız bu hataları tekrar edersiniz" diye konuştu.

Bu arada, İngiltere'de bugün Irak'taki krizle ilgili Dışişleri Bakanı Hammond başkanlığında acil bir kabine toplantısı yapılması bekleniyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER