ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 09:31

"Seul'e özel elçinin gidiş tarihi net değil"

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, özel elçinin Güney Kore'ye gidiş tarihi üzerinde Seul ile çalıştıklarını söyledi.


Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, özel elçinin Güney Kore'ye gidiş tarihi üzerinde Seul ile çalıştıklarını söyledi. Güney Kore'nin yeni devlet başkanı Park Guen-hye'nin yemin törenine davet edilmeleri halinde bunu değerlendireceklerini söyledi.

Japonya'nın yeni dışişleri bakanı Kishida, Dışişleri Bakanlığı'nda bugün ilk defa bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Kishida basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtladı. Çin ile egemenlik sorunu yaşadıkları Doğu Çin Denizi'ndeki adalara ilişkin bir soru üzerine Kishida, Senkaku'ya ilişkin hükümet içerisinde yakın bir koordinasyon olduğuna dikkat çekti. Kishida, Senkaku'ya ilişkin özel bir birim oluşturmanın şimdilik gündemde olmadığını ancak gerekirse kurabileceklerine işaret etti. Pekin ile Tokyo arasında Doğu Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle kriz yaşanıyor. Pekin'in Diaoyu diye isimlendirdiği adaları kontrolü altında bulunduran Tokyo'nun adaları kamulaştırması Çin'in tepkisini çekmişti. Çin'de Japon karşıtı gösteriler yaşanmıştı.

Japonya Dışişleri Bakanı Kishida, Güney Kore'li mevkidaşı Kim Sung-Hwa ile yaptığı görüşmeye ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Kishida, ikili ilişkileri ele aldıklarını belirterek, "Zorlukların üstesinden gelmek için görüşmeler yapıyoruz." dedi. Fumio Kishida, Tokyo'nun Seul'e göndermek istediği özel elçinin ziyaret tarihinin net olmadığını kaydetti. Güney Kore ile görüşmelerin sürdüğüne dikkat çekti. Güney Kore'nin yeni devlet başkanı Guen-hye'nin yemin törenine Tokyo'nun davet edilmesi halinde bunu değerlendireceklerini de vurguladı. Kishida, Seul'e ilişkilere büyük önem verdiklerine de dikkat çekti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe arasında bir telefon görüşmesi olacağına ilişkin haberlere ise yorum yapmadı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER