ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 11:45

Seul Belediyesi, turistlerin zararını ödeyecek


Seul Belediyesi, şehirde dolaşırken yabancı olmasından dolayı dolandırılan turistlerin zararını ödeyeceğini duyurdu.

Seul Belediyesi, şehri gezmeye gelen turistlerin kalbini kazanacak bir uygulamayı kanunlaştırmayı hedefliyor. Belediye yetkilileri, yabancı uyruklu turistlerin taksiye binerken veya alışveriş yaparken dolandırılmaları halinde zararlarının belediye tarafından ödenmesini öngören bir düzenleme hazırlandığını ifade etti. Alınan bilgiye göre, söz konusu düzenlemenin Haziran ayından itibaren uygulanması hedefleniyor. Ayrıca, söz konusu düzenlemenin mimarının Seul Belediye Başkanı Park Won-soon olduğu belirtildi.

Sadece 2011 yılında 148 turistten dolandırıcılık ihbarı alındığını ifade eden bir belediye yetkilisi, turistlerin zararının ödenemediğini veya çok geç ödendiğini söyledi. Güney Kore ile beraber başkent Seul’ün "turizm için güvenli" imajının zedelenmesinin kabul edilemez olduğunu düşünen Seul Belediye Başkanı Park’ın, böyle bir düzenleme yapılması için talimat verdiği aktarıldı.

Seul Belediyesi Turizm Ofisi’nden alınan bilgiye göre, turisti dolandıran taksici veya satıcıyı ihbar eden Koreli vatandaşlar da 500 bin won, yaklaşık 470 dolar para ödülü alacak. Özellikle turistlerden yüksek fiyat almaya çalışan restorant, hediyelik eşya dükkanı gibi işletmelere karşı sert önlemler alınacağı ifade edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER