ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 15:43

Ses kayıtları Sarkozy'ye desteği artırdı


Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, ana muhalefet partisi Halk Hareket Birliği (UMP) seçmeninin en güçlü adayı konumunu sürdürüyor.

IFOP araştırma şirketinin Le Figaro için gerçekleştirdiği ankette, Nicolas Sarkozy’nin UMP’nin cumhurbaşkanı adayı olmasını isteyenlerin oranının yüzde 62 olduğu belirtildi.

En yakın danışmanı tarafından uzun yıllar sesinin kaydedildiğinin anlaşılması ve mahkeme kararıyla da bir yıldır dinlendiğinin ortaya çıkmasından sonra İFOP'un gerçekleştirdiği ilk ankette, Sarkoz’ye desteğin Mart 2013’e göre 6 puan arttığı açıklandı.

Ankette ikinci sırada ise Sarkozy’nin açık ara gerisinde eski Dışişleri Bakanı Alain Juppe yer aldı. Juppe’nin 2017’de aday olmasını isteyenler oranı son bir yılda 9 puan artarak yüzde 18’e yükseldi. UMP seçmeninin yüzde 7’si ise eski Başbakan François Fillon’u cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UMP’nin adayı görmek istediğini söyledi. UMP’nin Genel Başkanı Jean François Cope’yi destekleyenlerin oranı ise yüzde 1’den 2’ye yükseldiği kaydedildi.

YÜZDE 55’E GÖRE SARKOZY HOLLLANDE’DAN DAHA BAŞARILI OLURDU

BVA’nın Le Parisien için gerçekleştirdiği ankette ise Sarkozy’nin 2017’de aday olmasını isteyen UMP seçmeninin oranı yüzde 68 olarak ölçüldü. Sarkozy tekrar seçilse Cumhurbaşkanı François Hollande’dan daha başarılı olacağını savunanların oranı yüzde 55. Sağ seçmenin yüzde 94’ü Sarkozy’nin daha başarılı olacağını, sol seçmenin yüzde 83’ünün ise tam tersini düşündüğü belirtildi.

Bu arada anket, Fransızların yüzde 71’inin Nicolas Sarkozy’nin 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olacağına inandığını da ortaya koydu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER