ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2014 Pazar 09:32

Selde 19 kişi hayatını kaybetti

Selde 19 kişi hayatını kaybetti

Son yılların en büyük sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek'te, sular altında kalan evler ve tarım arazileri Bosna ordusuna ait helikopterle havadan görüntülendi.


Son yılların en büyük sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek'te hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a ulaştı.

Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde, hayatını kaybedenler sayısının 12'den 15'e yükseldiği bildirildi. Ülkenin kuzeybatısındaki Sanski Most kentinde de 4 kişi yaşamını yitirmişti.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Polis Müdürü Goyko Vasiç, yaptığı açıklamada, ilk olarak Doboy kentinde suların çekilmesinin ardından 9 ceset bulduklarını anımsattı.

Aynı zamanda, Vlasenitsa, Srbats ve Biyelyina'da birer kişinin de hayatını kaybettiğini hatırlatan Vasiç, "Modriça kentinde 2, Laktaşi kentinde ise bir kişinin cesedi ortaya çıktı. Kayıp aile fertlerini arayan vatandaşlarımızdan bizimle irtibata geçmelerini rica ediyoruz" dedi.

Bosna Hersek'in kuzeybatısında bulunan Sanski Most kentinde daha önce engelli olan Suad Salman'ın dün gece sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği bildirilmişti. Maglay kentinde de suların çekilmesinin ardından 2 yaşlı kadının cesedi ortaya çıkmış, Jelyezno Polye kentinde yapılan tahliye çalışmaları sürecinde ise bir yaşlı kadın ölmüştü.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Biyelyina bölgesinde ise yaklaşık 5 bin ev sular altında kaldı. Bosna Sırp Cumhuriyeti Meteoroloji Merkezi, bu şehirden geçen Sava Nehri'nin 9 metreyi aştığını, fakat güvenlik sebeplerinden dolayı artık su seviyesini tam ölçemediklerini açıkladı.

Su ve elektrik kesintisi, gıda ve içecek su eksikliği çekilen Biyelyina bölgesinde yaklaşık 10 bin vatandaş tahliye edilmeyi bekliyor. Biyelyina yakınlarında bulunan Priyedor kentinde de 400 evin sular altında kalmasının ardından, yerel yetkililer, olağanüstü durum ilan etti. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER