ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 19:20

Sel mağdurları evlerine dönmeye başladı


Almanya'da selin vurduğu Bavyera, Saksonya ve Sachsen Anhalt eyaletlerinde hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Vatandaşlar evlerine dönerken, yetkili kurumlar da hasar tespiti yapıyor. Su seviyesinin de düşmesiyle Ren ve Neckar nehirlerinde gemiler tekrar trafiğe çıktı.

2002 yılından sonra yine sele teslim olan Almanya'nın Bavyera eyaletinde sular yavaş yavaş çekilirken, vatandaşların da evlerine dönmeye başladığı haber verildi. Passau Belediyesi yetkilileri, su seviyesinin giderek düştüğünü ve yolların trafiğe açıldığını kaydetti. Evleri sular altında kalan vatandaşların da temizlik yapmaya ve evlerine dönmeye başladığı öğrenildi. Kentte yaklaşık 7 bin vatandaşın mağdur olduğu ve en az 100 milyon Euro'luk zarar oluştuğu açıklandı.

Deggendorf kentinde de işlerin yoluna girdiği açıklandı. DİTİB Deggendorf Cami'nin diyalog sözcüsü Cem Yasinoğlu, evleri yüksekte olanların evlerine dönmeye başladığını söyledi. Bu konuda belediye yönetiminin kendilerine yardımcı olduklarını belirten Yasinoğlu, itfaiye, polis ve askerlerin vatandaşlara ev temizliğinde de yardımcı olduklarını söyledi.

Öte yandan Bavyera hükümetinin afet bölgesine bürokratik engellere takılmadan mali yardım yapılmasını istediği bildirildi. Deggendorf kentinde 400 milyon Euro hasar tahmin eden hükümet, sular altında kalan evlere bin 500 ve işyerlerine 5 bin Euro tutarında yardımda bulunmak istiyor. Ayrıca Bavyera hükümetinin, bundan sonra sel önlemlerine karşı çıkan vatandaşların arazilerini istimlak edeceği bilgileri gündemde yer alıyor. Federal İçişleri Bakanı Hans Peter-Friedrich'in Deggendorf'da incelemeler yaptığı gelen bilgiler arasında.

NEHİRLERDE SU SEVİYESİ DÜŞTÜ GEMİLER YOLA ÇIKTI

Ülkeyi etkisi altına alan yağmurlar sonunda meydana gelen sel baskınları, güneyde etkisini yitirirken, nehirlerdeki su seviyeleri de normale dönmeye başladı. Ren ve Neckar nehirlerinde yağışların ardından su seviyesi düşünce, nehirlerde yük taşımacılığı yapan gemilere getirilen yasak kaldırıldı. Karlsruhe'de bulunan Su ve Denizcilik İşletmesi'nden yapılan açıklamaya göre Ren ve Neckar nehirlerinde su seviyelerinin tekrar normal dönmeye başladığı ve gemilerin yeniden trafiğe çıkabilecekleri duyuruldu. Karlsruhe Limanı'nda bekleyen 35 gemi dünden itibaren yeniden yollarına devam etmek için hareket etti. Heillbronn ve Mannheim arasındaki Neckar nehri üzerinde bulunan 41 gemi de hareket etmek için hazırlıklarını tamamladı. Su ve Denizcilik İşletmesi, gemilerin belli aralıklarla hareket etmelerinin yanı sıra gemilerin birbirlerine olan mesafelerini her zamankinden daha fazla korumaları gerektiğini de kaptanlara bildirdi.

Yağmur, bölgede ciddi hasarlara yol açarken, geçtiğimiz gün ki yağıştan sonra toprak kayması da gerçekleşti. Wertheim ile Tauberbischhofsheim arasındaki tren yolu heyelan nedeniyle trafiğe kapatıldı. Tren yolunu trafiğe açma çalışmaları tüm hızıyla aralıksız devam ediyor.

Cumartesi günü yağan yağmurda Wertheim kasabası da sular altında kalmıştı. Saatte metrekareye 75 litre yağmur düşen kasabada okullar, spor salonları ve evlerin bodrumlarına sular doldu. Polis açıklamasında, yağışların bazı bölgelerde toprak kaymasına ve ağaçların yıkılmasına sebep olduğunu bildirdi. Diğer yandan Almanya'nın doğu kesimlerine kayan sel baskınları için Baden-Württemberg eyaleti 120 kişilik arama ve kurtarma ekibi gönderdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER