ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2013 Cuma 12:11

"Şehrin etrafına hendek kazmaya devam edeceğiz"


Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, şehrin etrafında güvenlik gerekçesiyle açılan hendeklerin kazılmasına devam edileceğini söyledi.

Irak'ın kuzeyinde bulunan Kerkük'te artan şiddet olaylarına karşı il yönetimin aldığı kararla şehrin sınırında hendek kazılmaya devam ediliyor.

Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan) sorularını cevaplayan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, silahlı saldırılara son verilmesi amacıyla hendek kazılması çalışmalarının süreceğini vurguladı.

ŞEHRİN GÜVENLİĞİ İÇİN BU ÖNLEM ŞART OLDU

Hendeklerin kazılmasının ardından şehrin belli giriş noktaları kontrol altına alınacağını söyleyen Vali Kerim, "Kerkük sınırı çok açık. Bu sadece kontrol noktalarından değil. Bazı yabancılar ve teröristler Kerkük sınırının herhangi bir noktasından şehre girebiliyor. Bu nedenle böyle bir hendek kurulmasına emniyet güçleri ile birlikte karar verildi. Bunun arkasında herhangi bir siyasi amaç yoktur. Bu sadece güvenliği sağlamak ve artırmak amaçlı düşünüldü. Bu hendek projesi Kürt, Arap, Türkmen kısacası Kerkük'te yaşayan tüm etnik guruplar tarafından desteklenip onaylandı, kabul gördü." dedi.

YOLSUZLUK İDDİALARI ASILSIZ

Hendek Projesinde yolsuzluk yapıldığı iddialarına da cevap veren Vali Kerim, "Bu projenin bütçesi yaklaşık 240 bin dolar. Kerkük'te meydana gelen bir patlama bu bütçenin çok üstünde zarara yol açıyor. O yüzden bu şekilde düşünenler bence olaylardan haberdar değil ve onların çok cahil olduklarını düşünüyorum.'' ifadelerini kullandı.

Kazılmaya başlanan hendeğin uzunluğu 52 kilometrei eni 3 metre, derinliği ise 2 metre olacak.

TALABANİ'NİN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Lideri Celal Talabani'nin sağlık durumu hakkında son bilgileri aktaran Vali Kerim, tedaviye bir süre daha devam edileceğini vurguladı.

Talabani'nin doktorluğunu da yapan Kerim, "Celal Talabani şu anda Berlin'de tedavi altında. O yüzden pek ekranlara çıkamıyor. Durumu iyiye gidiyor. Ancak en son görüşmemizde benden, 1 Haziran'daki KYB'nin 38. kuruluş yıldönümü münasebeti ile tüm partilileri tebrik ettiğini söylememi istedi.Ayrıca bölge ve Irak halkına selamlarını iletti." dedi.

IRAK'IN DURUMU KORKUNÇ

Irak'ın korkunç bir durumda olduğuna dikkat çeken Vali Kerim, bunun çözümün ise federal sistem olduğunu söyledi.

Irak'ın parçalanmaması için çözümün federal yapıda olduğunu vurgulayan Kerim, "Irak, şu an korkunç bir durumda. Mezhep çatışmaları devam ediyor. Irak tek parça olarak kalmak istiyorsa federallik ilkelerini taşıması gerekir. Başbakan Nuri Malik, illerin tek ya da guruplar halinde federal bölge olma isteklerine karşı. Bunu bir tehdit olarak görüyor. Halbuki illerin federal bölge olması prensibi Irak anayasasında bulunuyor. Irak'ın her ilinin Kürt bölgesi gibi federal bölge olma hakkı vardır." ifadesini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER