ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 16:29

Şehitleri çiçeklerle uğurladılar

Şehitleri çiçeklerle uğurladılar

Bosna-Hersek'te 175 şehidin cenazeleri başkent Saraybosna'dan Srebrenitsa'ya göz yaşları, dualar ve çiçeklerle uğurlandı.
Visoko şehrinden dün yola çıkan cenazeler bugün Saraybosna'ya getirildi. Cenazeleri taşıyan TIR'ı çiçeklerle bezeyen Müslümanlar, şehitler için dua etti.

Srebrenitsa'da eşini, yedi çocuğunun, annesini ve kardeşini kaybeden Seniya Ribiç, "Bugün kız kardeşimin ve oğlumun cenazesini uğurladık. Fakat katiller hâlâ suçlu bulunamadı! Lahey Mahkemesi birçok katili serbest bıraktı, diğerleri de neredeyse ölecek ama mahkeme sonuçlanmadı." diye tepki gösterdi.

Cenaze töreni için Avustralya'dan gelen Cevada Haliloviç de eşi ve babasının uğurladı. Haliloviç, "Babamla Potoçari'de vedalaştık. Beni serbest bıraktılar, onu da bir kenara çekmişler. Tuzla'ya geldiğimde onunla tekrar buluşacağımı düşünüyordum ama olmadı. Savaşta iki kardeşimi, eşimin iki kardeşini, kayınpederimi ve beş dayımı kaybettim. Babamın kemikleri ise üç farklı mezarda bulundu." dedi.

Saraybosnalı Enver Muratoviç ise "Burada ailemden kimse yok ama bütün bu şehitler hepimize aittir. Ben her yıl bu şekilde Srebrenitsalı şehitlerle vedalaşıyorum ve ömrümün sonuna kadar bunu yapmaya devam edeceğim. Üzerimizde bir yükümlülük var. Yeni nesillere de bunu göstermemiz lazım ve bunun hiçbir zaman unutulmamasını sağlamamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Srebrenitsa'daki Potoçari mezarlığında Cuma günü 175 şehidin cenazesi defnedilecek. Ayrıca Srebrenitsa dışındaki şehitliklerde de 187 cenaze defnediliyor. Tuzla şehrinde kimliği belirlenmesine rağmen 500'den fazla cenaze, tüm kemiklerin bulunamaması sebebiyle ailelerinin talebiyle bekletiliyor.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER