ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:44

Seçmene rüşvet verdi!

Seçmene rüşvet verdi!

Belçika'da 14 Ekim'de düzenlenen belediye seçimlerinde bir adayın Facebook hesabından seçmene "rüşvet" teklifi seçimi iptal ettirdi.


Brüksel'in 25 kilometre batısındaki 40 bin nüfuslu Ninove kentinin belediye başkanlığına aday olan ırkçı Flaman Menfaati partisinden Guy D'haeseleer, seçimler öncesinde Facebook hesabında, kendisine oy attığını ispatlayan herkese içecek ısmarlama sözü verdi.

Yüzde 26,5 oyla seçimlerde ilk sırayı alan aday, diğer partilerin Flaman Menfaati'ne boykot uygulaması nedeniyle belediye meclisinde çoğunluğu sağlayamayınca yönetim Liberaller, Yeşiller, Sosyalistler ve Hristiyan Demokratların oluşturduğu koalisyona geçti.

Flaman Menfaati gibi muhalefette kalan bağımsızlık yanlısı Yeni Flaman İttifakı, seçim kampanyasında "gayrimeşru yöntemlere başvurulduğu" ve seçmene rüşvet teklif edildiği gerekçesiyle başvurduğu yerel mahkemece haklı bulundu ve seçimlerin iptaline karar verildi.

Belediye yönetimindeki partiler ise seçimlerin yenilenmesine gerek olmadığını ve mahkemenin iptal kararını Danıştay'a götüreceklerini açıkladı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER