ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 01:48

Seçimlerinin ilk sonuçlarını açıklandı


Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, 12 ilde 20 Nisan'da yapılan il meclisleri seçimlerinin ilk sonuçlarını açıkladı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, nihai olmayan sonuçlara göre, Başbakan Nuri el-Maliki'nin başkanlığını yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu'nun, Bağdat, El-Kadsiye, Basra, El-Musenne, Vasıt, Zikar, Babil ve Kerbela illerinde birinci olduğunu açıkladı.

AA muhabirine bilgi veren kurul üyesi Gülşen Kamil Ali, oyların yüzde 87'sinin sayıldığını, nihai sonuçların, kalan oyların sayılması ve yapılan itirazların görüşülmesinden sonra, gelecek günlerde açıklanacağını belirtti.

Başkent Bağdat'ta kesin olmayan sonuçlara göre, Kanun Devleti Koalisyonu birinci parti olurken, Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin başkanı olduğu Birlik Koalisyonu ikinci sırayı aldı. Irak Devrim Konseyi'ne bağlı Ulusal Koalisyon üçüncü, Mukteda es-Sadr'a bağlı Ahrar Grubu ise dördüncü yer buldu.

Bu arada, seçim sonuçlarını AA muhabirine değerlendiren Halkın İradesi Koalisyonu Başkanı Mustafa el-Hiti, mezhepsel çekişmelerinin seçim sonuçlarına yansıdığını savundu.

Hiti, "Mezhepçi parti ve koalisyonlar açık bir şekilde ilk sıraları paylaştı. Devletteki varlıkları daha fazla sandalye kazanmalarında etkili oldu. Seçimlere katılım söylendiği gibi değil. Bağdat'taki katılımın yüzde 33 olduğu belirtildi, bu son derece abartılı. Katılım çok daha düşük" diye konuştu.

İl meclisleri seçimleri Irak'ın Kürt bölgesindeki illerde ve ihtilaflı bölge sayılan Kerkük'te henüz yapılmadı.

Ülkenin batısındaki El-Enbar ve kuzeydeki Musul illerinde ise güvenlik sorunları nedeniyle seçimler ertelenmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER