ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 17:39

Schmidt: Yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğü konusunda kaygılarımızı ilettik


Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt, Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğü konusundaki kaygılarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Danimarka olarak Türkiye’nin AB üyeliğine verdikleri desteği teyit ettiklerini belirten Danimarka Başbakanı Schmidt şöyle konuştu: ‘‘Bugün sayın cumhurbaşkanı ile gerçekten mükemmel diyebileceğimiz görüşmelerimiz oldu. Danimarka'nın Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini teyit ettim ve Türkiye'nin bu konudaki reform çabalarını takdirle karşıladığımız ilettik. Şüphesiz Cumhurbaşkanı Gül, bu anlamda çok önemli öncü bir rol oynamıştır. Türkiye'nin demokratikleşmede bu çerçevede yürüttüğü çalışmalar özellikle temel haklar ve azınlıklar konusunda atılmış adımların ne kadar takdire yaşan olduğunu paylaştık. Tabii bunları konuşurken yanı sıra son zamanlarda çeşitli kaygılarımız olduğunu ilettik. Özellikle de yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğü alanında neler yapabileceğimizi konuştuk."

TÜRKİYE SURİYE’DEKİ TRAJEDİLERİ EN İYİ BİLEN ÜLKE

Danimarka Başbakan Schmidt ile Suriye’de yaşanan gelişmeleri de görüştüklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Suriye’de yaşanan trajedileri en iyi bilen ülke olduğunu söyledi. 250 bine yakın Suriyeli göçmenin Türkiye’de olduğunu hatırlatan Gül, Suriye’deki mevcut durumun daha da kötüye gitmemesi ve radikalizmin önüne geçilmesi anlamında Danimarka Başbakanına bilgi verdiğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER