ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:32

Schengen vizesiyle Almanya'ya giriş yapılamıyor


Federal Polis Münih Havalimanı şefi Peter Horst, Türk vatandaşlarının hiç gitmeyecekleri AB ülkesinin Türkiye’deki temsilciliklerinden aldıkları vizelerle Almanya'ya giriş yapamayacaklarını söyledi.

Peter Horst, Schengen Vizesi’nin hangi ülkeye gidilecekse o ülkenin Türkiye’deki konsolosluğundan alınması gerektiğine dikkat çekti. Yetkili, birden fazla AB ülkesine seyahat edilmesi halinde ise hangi ülkede daha fazla kalınacaksa o ülkenin temsilciliğinden vize alınmasını gerektiğini dile getirdi. Horst, hangi ülkede daha fazla kalınacağı tam belli değilse, o zaman da ilk seyahat edilecek ülkenin temsilciliğinden vize alınması gerektiğini belirtti.

Polis yetkilisi, mesela İspanya’da tatil yapacağı gerekçesiyle İspanya temsilciliğinden alınan vizeyle, Türkiye’den doğrudan Almanya’ya giriş yapan bir Türk vatandaşının pasaport kontrolünde vizenin amacıyla verilen bilgilerin örtüşmemesi halinde Schengen Vizesinin Almanya için geçerliliğini kaybedeceği ve vatandaşın ülkeye girişine izin verilmeyeceği belirtildi. Uzmanlar, AB’nin diğer ülke temsilciliklerinden daha kolay Schengen Vizesi alınabilmesinin Türk vatandaşlarını bu şekilde davranmaya itebileceğine dikkat çekiyor.

Yetkililer, Türkiye’de devlet memuru olup resmi pasaportları olan vatandaşların ülkeye vizesiz girebildiklerini belirtiyor. Hizmet sektöründe çalışan Türklere de vize uygulamasından muaf olsalar da konsolosluktan vize muafiyeti belgesi almaları tavsiye ediliyor.

Geçen yıl 38 milyon yolcunun kullandığı Münih Havalimanında Federal Polis 13 milyon yolcunun pasaport kontrolünü yaptı. 750’ye yakın sahte evrak tespiti yapan polis, 540 vatandaşı sınırdan geri çevirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER