ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2014 Cuma 11:22

Savaş sınırlarımızı aştı

Savaş sınırlarımızı aştı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Malezya Havayollarına ait düşürülen yolcu uçağına ilişkin olarak ülkesindeki savaşın sınırları aştığını söyledi.Donetsk Bölgesi’nde düşürülen ve 295 kişinin hayatını kaybettiği uçak faciası akabinde Poroşenko, “Savaş, Ukrayna sınırlarını aştı. Savaşın sonuçları artık dünyayı etkiliyor.” dedi. Facianın sorumlusu olarak silahlı yabancı mihrakları ve silahlı ayrılıkçıları suçlayan Poroşenko, Ukrayna adından faciada ölenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Poroşenko, “Silahlı ayrılıkçılar tek atışla yaklaşık 300 kişi öldürdü. Onların arasında kadın ve çocuk olmak üzere birçok ülkenin vatandaşları bulunuyordu. Bugün bir kez daha terörizmin yerel değil küresel bir problem olduğunu gördük. Ukrayna’nın dış silahlı saldırılarına maruz kalması da sadece bizim problemimiz olmaktan çıktı. Bu Avrupa ve dünya çapında güvenliğin tehdididir. Bu tehdidi aşmak da ortak çaba istiyor” diye konuştu.

Malezya Havayolları uçağının son günlerde bölgedeki üçüncü uçak vurma vakası olduğuna dikkat çeken Poroşenko, “Ukrayna hükümeti facianın sebeplerini araştırmak üzere devlet araştırma komisyonu kurdu. Komisyonun çalışmasına Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü uzmanları, Hollanda, Malezya ve ABD temsilcileri katılacak” şeklinde konuştu.

Ukrayna, uçağın kara kutusunun Rusya’nın eline geçmesinden endişe ediyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ayrılıkçı grupların düşen Malezya uçağının kara kutusunu Rusya’ya teslim edebileceğinden dolayı endişe ettiğini açıkladı.

Ayrılıkçı gruplar, Ukrayna’nın Donetsk şehrinin Snejnoe yerleşim bölgesine düşen Malezya uçağının kara kutusunu bulduklarını duyurmuştu. Konuyla ilgili Poroşenko tarafından yayınlanan açıklamada, “Üzücü olan, teröristler şimdiden delilleri yok etmek için kara kutuyu Moskova’ya götürmeye niyetli.” denildi.

Malezya Havayolları’na ait Boeing-777 tip yolcu uçağı Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a uçarken Ukrayna’da iç savaşın yaşandığı Donetsk bölgesinde düşmüştü. Uçakta 280 yolcu, 15'i mürettebat toplam 295 kişi olduğu ifade ediliyor.

Uçağın füze ile vurulduğu iddia edilirken, bölgede savaşan taraflar birbirlerini suçluyor. Olayla ilgili Ukrayna ve Malezya geniş çaplı soruşturma başlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER