ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:39

Sarkozy'nin koltuğu paylaşılamıyor!


Fransa'da muhalefetteki Halk Hareket Birliği'nin genel başkanlığı için yapılan seçim sonuçlanamadı. 300 bin parti üyesinin oy kullandığı seçimde yarışan eski Başbakan François Fillion ve partinin genel sekreteri Jean François Cope zafer ilan etti.

Partinin ilk genel başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise adaylara itidal çağrısı yaptı. Juppe, adaylardan birbirleri aleyhine suçlamalara son vermelerini ve seçim komisyonunun vereceği kararı kabullenmelerini istedi. Partideki mücadelede durumunun içler acısı olduğunu ifade eden Juppe, iki aday arasına arabulucu tayin edilmesi gerektiğini kaydetti.

Aşırı sağ parti Milliyetçi Cephe Genel Sekreteri Steeve Briois ise seçimleri komedi olarak nitelendirdi. Briois, partinin Halk Hareket Birliği olan isminin kaybedenler birliği olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Seçimlerde kazanan olmadığını belirten Briois iki adayın da kaybettiğini savundu.

Bugün saat 10’da toplanan seçim komisyonun ise kesin sonuçları açıklamasının zaman alabileceği açıklandı.

Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin 2007 yılında cumhurbaşkanı seçilmesiyle terk ettiği genel başkanlık koltuğuna seçilecek yeni lider 2016 yılına kadar partinin başında kalacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER