ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 10:43

Sandy kasırgasının bilançosu

New Jersey eyaletinin Atlas Okyanusu kıyısını yerle bir eden Sandy kasırgasının bilançosu ortaya çıkmaya başladı.


New Jersey eyaletinin Atlas Okyanusu kıyısını yerle bir eden Sandy kasırgası geride yıkım bıraktı. New Jersey’in sahil kesimindeki hasarı görmek için olay yerine helikopterle giden Vali Chris Christie, "Kıyıda helikopterimin inebileceği bir alan kalmamış’’ dedi.

Kasırgadan en fazla etkilenen bölgelerin başında gelen New Jersey'in sahil kesimini helikopter ile incelemeye giden Vali Christie, yaklaşık 150 mil uzunluğundaki sahil şeridinde gördükleri hakkında, '‘Bugüne kadar gördüğüm tüm felaketlerden daha öte. Tahmin ettiğimden de kötü" ifadelerini kullandı.

New Jersey'in sahil yerleşkelerinden Toms River, yalnızca sular altında kalmamış, aynı zamanda kumlara da gömülmüş durumda. Bazı evlerin sadece çatıları görünüyor. Kurtarma ekiplerinin New Jersey’in sahil kesimlerinde ve su taşkınlarının yaşandığı iç bölgelerdeki yerleşim birimlerinde yüzlerce insanı kurtardığı, çalışmaların gece de sürdüğü belirtildi. Kasırga, New Jersey’de 6 kişinin ölümüne yol açtı.

OBAMA, FELAKETZEDELER İÇİN DUA İSTEDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Sandy’nin yol açtığı felaketi yerinde görebilemek için bugün New Jersey’e geliyor. Obama, seçim çalışmasını sürdürmek yerine New Jersey’de Sandy’den en fazla etkilenen kıyı kesimleri ile su baskını yaşanan yerleşim birimlerini gezerek Vali Christie’den bilgi alacak.

New Jersey ile New York’u ‘felaket bölgesi’ ilan eden Obama, bu iki eyalete gerekli tüm federal yardımın yapılacağını bildirdi. Kızılhac Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında Obama, henüz kasırganın tam olarak bitmediğini belirterek, yaşanılanları ‘‘Ulusumuz için çok üzüntü verici’’ diye tarif etti. Kasırgadan olumsuz etkilenler için herkesin dua etmesini isteyen Obama, felaketzedelere seslenerek, ‘‘Amerika sizinle’’ dedi. Obama ayrıca yerel yönetimleri de uyararak, ‘‘Tembelliğe asla bahane yok’’ diye konuştu.

Cumhuriyetçi başkan adayı Romney de seçimin kaderini belirlemede kritik öneme sahip olan Ohio eyaletinde sürdürdüğü çalışamalarına ara verdi. Romney, Sandy felaketzedeleri için yürütülen yardım çalışmalarına katıldı. Önümüzdeki salı günü yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesi kamuoyu yoklamalarında Obama ile Romney’in başa baş olduğu görülüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER