ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 15:27

Sanat ve çevre dostu bir eğitim örneği


Daha birkaç yıl öncesine kadar özel okullar dahil olmak üzere, Afrika eğitim sistemi tamamen sayısal bilgiler üzerine kuruluydu. Fakat son zamanlarda başlayan sözel eğitim ve sanat vurgusu, başta özel okullar olmak üzere Kenya eğitim anlayışında bir değişimin başladığını gösterdi.

Bu değişimde Özel Makinga Lisesi ilginç bir yöntemle öğrencilerini sanata sevk etmekle kalmadı, aynı zamanda onlara çevreyi koruma bilincini de aşılamış oldu.

Mcehack Okanga sanata verilmesi gereken önemi çok önceden kavramış bir öğretmen. Fakat bunu pahalı yöntemlerle değil, herkesin ulaşabileceği bir yöntemle öğretmeyi kendisine hedef seçmiş.

13-18 yaş arası öğrencilere eğitim veren Okanga, sanat eğitiminde karşılarına çıkan en büyük engel olarak pahalı materyalleri gördüğünü ve bunu aşmak için farklı bir yönteme başvurduğunu belirtiyor. Düşüncelerini iki önemli hedefi birleştirerek verme imkanını elde ediyor; Sanat ve çevre bilinci.

Bu eğitim metodu öğrencileri daha da memnun etmiş gözüküyor. David derse gelmeden önce materyal hazırlığı yaptığını, özellikle kullanılmış kağıt ve konserve kutularını özenle sakladığını söyledi. Bunları bir eser haline getirirken, çevreyi koruma duygusuyla hareket etmenin, onu iki kez daha fazla mutlu ettiğini de sözlerine ekledi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Özek Makinga Lisesi müdürü Otieno Odhiambo, bu örneğin devlet okulları için mutlaka uygulanması gereken bir örnek olduğunu ifade etti. Maddi olarak ciddi sıkıntılar yaşayan devlet okullarının, bu şekilde sanatsal eğitimden geri kalmayacağını ve çevreye bilinçli bir neslin de yetiştirilebileceğinin altını çizdi.

Sanat dersleri ile öğrencilerin okulu daha çok sevdiğine inanan Odhiambo, öğrencilerinin sanata verdiği değeri gördükçe çok mutlu olduğunu da sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER