ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 21:41

Salif Keita'dan Ebola şarkısı

Salif Keitadan Ebola şarkısı

“Ebola, iyi bir şey değil, hadi doktora görünün” sözleri ile başlayan parçada, dünyaca ünlü Malili şarkıcı Salif Keita’ya çok sayıda batı Afrikalı meşhur ses eşlik ediyor.


Tüm dünyayı etkileyen, özellikle Batı Afrika’da can kaybına neden olan Ebola virüsüne karşı Afrikalıları uyarmak için Malili, Gineli ve Fildişili sanatçılar ortaklaşa şarkı yaptı.

Fransızca ve Batı Afrika’nın etkin yerel dillerinde seslendirilen şarkının sözlerinde özellikle okuma yazma oranı düşük olan ve radyo dinleyerek dünyadan haber alan kitlelere, Ebola ile alakalı mesaj veriliyor.

Elektriksiz yaşam süren milyonlar radyoda dinledikleri Ebola şarkısı ile hem eğitilip, hem de hastalığın yayılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Hazırlanan klip ise sosyal medyada #Africa Stop Ebola etiketiyle tüm dünyaya duyuruldu, Fransızcanın yanında Bambara, Malenke, Susu gibi farklı yerel dillerde de Batı Afrika insanı müzik yoluyla Ebolaya karşı uyarılmış oluyor.

Mali’den Salif Keita’ya Mariam ve Amadou, Oumou Sangare eşlik ederken, Gineli ses sanatçıları Kandia Koro, Markus ile Mokobe, Didier Awadi ve Fildişi Sahili’nden Tiken Jah Fakoly Malili sanatçıyı yalnız bırakmadı.

Gine, Liberya ve Sierra Leone gibi bir Batı Afrika ülkesi olan Mali’de bugüne kadar sadece dört Ebola vakası ölümle sonuçlandı. Hayatını kaybedenlerin hepsinin ortak özelliğinin Gineli olmaları dikkat çekiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER