ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 10:04

Şahin: Şiddetle mücadele yasamız Norveç standartlarının üzerinde

Şahin: Şiddetle mücadele yasamız Norveç standartlarının üzerinde


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'nin AB sürecinde insan hakları ve demokrasi alanında yasal altyapıyıda çok önemli gelişme kaydettiğini söyledi. Türkiye'nin Norveç Büyükelçiliği'nde vatandaşlarla bir araya gelen Fatma Şahin, "Mesela biz Norveç'e geldiğimiz zaman, tabii ki eksiklerimizi kabul ederek, 'şu yasayı da çıkartsak' dediğimiz bir şey olmadı." ifadelerini kullandı. Bakan Fatma Şahin, şiddetle mücadele yasasını Norveç standartlarının üzerinde çıkarttıklarını vurguladı.

''ZORAKİ VE ERKEN EVLİLİK, ÖRGÜN EĞİTİMLE GİDERİLİR.''

Zoraki ve erken yaşta evliliklere karşı ciddi mücadele verdiklerini ifade eden Fatma Şahin, şöyle konuştı: "Son rakamlara göre 18 yaş altı evliliği yüzde 9'a düşürmüş durumdayız. Bunu önlemenin tek yolu, kızlarımızı örgün eğitimin içerisinde tutmaktan geçiyor. Mesela temel eğitim 8 yıla çıktıktan sonra yüzde 98'i yakaladık; ancak ortaeğitimi geçtiği zaman zorunlu olmayınca okula devam oranı yüzde 68'e düşüyor. Kız çocuklarımızı 12 yıl zorunlu eğitim ve örgün eğitim içerisinde tuttuğumuz zaman, çocuk yaşta evlilik denilen bir şey kalmayacak. Kimse 18 yaşına gelmiş çocuğun üniversiye gitmesine engel olamaz. Bir de şunu başardık; her şehirde bir üniversite kurduk. Bu da çok eleştirildi; ama bunun en büyük faydası, o katı ataerkil bakışın ve aşiretçiliğin olduğu yerlerde, çocukarını başka şehirlere göndermek istemeyenlerin mazeretini ortadan kaldırmak oldu.''

Bakan Şahin'e Norveç ziyaretinde CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, AK Parti İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir Kaya, Bakan Dışişleri Danışmanı Büyükelçi Aslıgül Üğdül, eşlik etti. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER