ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:51

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu eski vatanında

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu eski vatanında


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yunanistan’a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyarette mevkidaşı Andreas Likourentzos ile Atina’da bir araya geldi. İstanbul’da imzalanan 4 protokole dikkat çeken iki bakan, sağlık alanındaki işbirliğini geliştirme konusunda kararlı olduklarını açıkladı.

Yunanistan Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ulusal Sağlık Hizmetleri Kurumu’ndaki heyetlerarası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Yunan mevkidaşına samimi evsahipliği için teşekkür etti. İki ülke arasında devamlı artış kaydeden dostluk ilişkilerini yakından takip eden bir politikacı olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, 2010 yılında Atina’da yapılan 1. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısı ile 2013’te İstanbul’da gerçekleşen 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantılarına katıldığını hatırlattı.

Yunan Sağlık Bakanı ile sağlık alanlarındaki işbirliğini geliştirmek için çaba gösterdiklerini belirten Müezzinoğlu, bu konuda ilk protokolün 2005 yılında imzalandığını, en son İstanbul’da 4 protokol ve Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atina Agia Sofia Çocuk Onkolojisi Hastanesi arasındaki işbirliğini içeren bir memoranduma imza koyduklarını söyledi.

İki ülke ilişkilerinin sağlık alanında da geliştirilmesi amacıyla 4 protokolün hayata geçirilmesine ilişkin uzman heyetlerin çalışma başlatması konusunda mutabık kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, Türk ve Yunan halkları arasındaki işbirliğinden sadece kazançlı çıkabileceğini dile getirdi.

YUNAN SAĞLIK BAKANI

Yunan Sağlık Bakanı Likourentzos da İstanbul’da gerçekleşen 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısının ardından Yunanistan’a ilk resmi ziyaretin Sağlık Bakanı Müezzinoğlu tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Türk bakanı Atina’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Likourentzos, imzalanan 4 protokolün hayata geçirilmesi konusunda anlaştıklarını ve bir takvim belirlediklerini belirtti. Sağlık Bakanı Likourentzos, sağlık alanındaki işbirliğinin iki halk arasındaki dostluğu güçlendirdiğini, bunun da yapıcı işbirliği ve ilerlemeyi sağlama adına daha iyimser bir gelecek inşa etmeye fırsat vereceğini sözlerine ekledi.

Müezzinoğlu'nun doğduğu ülke Yunanistan'a bakan olarak gerçekleştirdiği ilk resmi ziyarete bakanlık bürokratlarının yanı sıra eşi Faize Müezzinoğlu da eşlik ediyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER