ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:44

Sadece Amerikalılar değil, İngilizler de Merkel’i dinlemiş


ABD'nin Almanya Başbakanı Merkel’i dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra skandalın boyutları genişliyor. İngilizlerin de Berlin’de dinleme istasyonu kurdukları belirtildi.

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in Almanya Başbakanı Angela Merkel’i ve diğer önemli siyasi isimleri dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra skandala bir boyut daha eklendi.

İngiliz gazetesi Independent’ın eski CIA ajanı Edward Snowden’dan aktardığı bilgilere göre; sadece Amerika değil, İngiliz gizli servisi de Berlin’i dinlemiş.

Berlin’deki İngiliz Büyükelçiliği’nde kurulan dinleme istasyonu sayesinde buraya yakın mesafede bulunan Merkel’in başbakanlık makamı, Federal Meclis gibi önemli yerler de dinlenmiş.

Yüksek teknoloji aletleriyle donatılan İngiliz Büyükelçilği’nin çatısındaki bu birim ayrıca kablosuz ağları ve diğer internet bağlantılarını da takibe almış.

Spiegel Online’da yer alan bilgilerde ise dinleme istasyonunun İngiliz Büyükelçilği'nin çatısında bulunduğu ve çadır şeklinde olduğu belirtildi.

Caddeden kolaylıkla görülemeyen istasyon için büyükelçilik çalışanları da mesai harcıyor.

Spiegel, İngiliz Büyükelçilği’nde çalışan bazı ‘diplomatların’ burada görevli olduğunu ve ABD ile dinleme konusunda ortak çalıştıklarını öne sürdü.

İngiliz Büyükelçiliği, ABD’ninki ile aynı cadde üzerinde ve ona çok yakın mesafede bulunuyor.

ABD’nin Merkel’i dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra Washington ile Berlin arasında soğuk rüzgarlar eserken, İngilizlerin bu tür faaliyetlerinin de Londra ve Berlin ilişkilerini gereceği tahmin ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER