ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2014 Perşembe 17:17

"Sabıra ihtiyaç var"

"Sabıra ihtiyaç var"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Cenevre'deki görüşmelere yarın ara verileceğini, görüşmeler konusunda kötümser olunmaması gerektiğini belirterek, tüm dünya Suriye'de barışın tesisi için çaba sarf etmesi gerektiğini vurguladı.


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Almanya temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile görüştü. Berlin'deki görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ban Ki-mun, Suriye görüşmelerinin hiç de kolay olmadığını herkesin bildiğini belirterek, taraflar arasında tekrar güven tesis edilmesinin önemine dikkati çekti.

Cenevre'deki görüşmelere yarın ara verileceğini kaydeden BM Genel Sekreteri, görüşmeler konusunda kötümser olunmaması gerektiğini vurguladı ve "Tüm dünya Suriye'de barışın tesisi için çaba sarf etmeli" diye konuştu.

Ban, Suriye'nin Humus kentine insani yardımların ulaşabilmesi için koridor açılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BM'YE TEŞEKKÜR

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de Cenevre'de yapılan görüşmeler için BM'ye teşekkür etti. Steinmeier, Humus'a yardım koridorunun gerekliliğine işaret ederek, Cenevre görüşmelerinde yerel bir ateşkes sağlamasını temenni ettiğini bildirdi.

SÖZÜNÜZÜ TUTUN

Ukrayna konusuna da değinen Alman Dışişleri Bakanı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e çağrıda bulunarak, "Muhalefete verdiğiniz sözü tutun ve artık ciddi olun" dedi.

Steinmeier, Yanukoviç'i muhalefetle güç mücadelesinde zamana oynamama konusunda uyardı. Steinmeier, şimdiye kadar muhalefet ile Yanukoviç arasında konuşulanlar ve ardından uygulananlar arasında büyük bir fark olduğunu vurguladı.

Steinmeier, özellikle hükümet tarafından tutuklanan ve gözaltına alınan göstericilere getirilen genel affa da değindi ve bunu son günlerde elde edilen bir "ilerleme" olarak değerlendirdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER