ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 17:04

“Saakaşvili’nin dönemi bitti, Türkiye'yi ziyaret edeceğim”


Gürcistan Başkanı Bidzina İvanişvili, Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. Başkent Tiflis’teki Sheraton Metheki Oteli’nde bugün basının mensuplarının karşısına geçen İvanişvili, önemli açıklamalarda bulundu. Azerbaycan ve Ermenistan’ı ziyaret ettiğini hatırlatarak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Davos’ta görüştüklerini ve 14 Şubat’ta resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye’ye gideceğini söyledi. Bidzina İvanişvili, koalisyon hükümetinin 100 günlük icraatları hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

İlk olarak seçim sürecinde partisi adına söz verdiği vaatlerden bahseden İvanişvili, hukuk alanındaki düzenlemelere dikkat çekti. Gürcistan Başbakanı, hukuk alanında yaptıkları düzenleme sayesinde bir çok mahkûmun serbest kaldığını hatırlattı.

Başbakan İvanişvili; daha önce elektrik, benzin ve sağlık alanında yapılan indirimlerin ardından, Şubat ayından itibaren de doğal gazda yüzde 10 indirim yaptıklarını hatırlattı.

Bütçe ile ilgili sıkıntıların olduğu söylentisine cevap veren Bidzina İvanişvili; “Ülkenin hiç bir alanda bütçe sıkıntısı yoktur. Hatta bütçeyi bazı devlet harcamalarını kısarak, daha da sağlam hale getirdik. Bu yıl sağlık sektörüne, geçen yıl ayrılan bütçenin iki katı bütçe ayrıldı. Ayrıca 125 lariye yükseltilen emekli aylığını Eylül ayında yeni bir artışla 150 lariye çıkaracağız” dedi.

Ülkenin dış politikasına da değinen İvanişvili Rusya ile devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlar verdiğini belirterek, iki ülke arasında ilk olarak ekonomik ve kültürel ilişkilerin başlama aşamasında olduğunu söyledi. Gürcü heyetinin Moskova ziyaretinde olumlu sonuçlar aldığını dile getiren İvanişvili, Gürcistan şarabının Rus pazarına geri dönmesine her iki tarafın da sıcak baktığını beyan etti.

İvanişvili, “toprak bütünlüğümüzü koruyarak Rusya ile yeni bir sayfa açmak için çalışmalarımız sürüyor; ama bu kısa bir zaman içerisinde olmayacak” dedi.

Başbakan İvanişvili asıl önemli stratejilerinin Avrupa Birliği ve NATO üyeliği olduğunu dile getirdi. Amerika’nın Gürcistan’ın en büyük stratejik partneri olduğunu ifade eden Gürcü lider, dış politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER