ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ağustos 2014 Cuma 01:00

Rusya'nın karşı yaptırım kararı

Rusyanın karşı yaptırım kararı

Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov, yaptırımlar kapsamında ihracatına yasak getirilen ürünlerde doğacak açığın Türkiye dahil bir çok ülkeden kapatılabileceğini söyledi.Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Fyodorov, Kremlin'in Rusya'ya yaptırım uygulayan ülkelerden gıda, tarım ürünü ve ham madde alımının bir yıl süreyle yasaklanmasından doğacak açığı nasıl kapatmayı planladıklarını anlattı.

Fyodorov, "Sebze-meyve ve süt ürünlerinde doğacak açığı Türkiye, Brezilya, Çin, Arjantin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkeden karşılayabiliriz"

Öte yandan Rusya'da faaliyet gösteren bir market zinciri, yaptırımlardan dolayı müşterilerine fiyat farkı hissettirmeyeceklerini belirtti. Market  zinciri, doğacak açığın Türkiye başta olmak üzere diğer bir çok alternatif üzerinden kapatılacağını öne sürdü.

Rus basınında yer alan haberlerde, yaptırım kapsamına giren toplam ihraç ürünün yaklaşık 9 milyar dolar değerinde olduğu, bunun büyük kısmının da AB ülkelerinden alındığı belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'ya yaptırım uygulayan ülkelerden "gıda, tarım ürünü ve ham madde" alımını bir yıllığına yasaklamıştı.

Başbakan Dmitriy Medvedev ise ABD, AB, Kanada, Norveç ve Avustralya'dan "sığır, domuz ve kümes hayvanı eti, balık, peynir, süt ve meyve-sebze" alımını bir yıllığına durdurduğunu açıklamıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER