ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:54

Rusya’nın Akdeniz gücünde nükleer denizaltılar da yer alacak

Rusyanın Akdeniz gücünde nükleer denizaltılar da yer alacak


Akdeniz’de geçici görevle savaş gemilerini bulunduran Rusya, sıcak denizlerde kalıcı deniz gücü için çalışmalara başladı. Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Akdeniz Gücü’nde 5-6 savaş gemisinin olacağını, nükleer denizaltıların da destek vereceğini söyledi.

2013 yaz döneminde komuta kademesinin belirleneceğini kaydeden Çirkov, “Akdeniz Gücü’nde 5-6 savaş gemisi yer alacak. Buradaki gemiler Karadeniz, Baltık ve Pasifik Filoları’ndan getirilecek. Önümüzdeki dönemde savaş gemilerinin sayısını artırılabilir.” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın bölgedeki çıkarlarını korumak üzere Akdeniz Gücü’nün oluşumu ile ilgili karar alındığını açıklamıştı.

Nükleer denizaltıların da Akdeniz Gücü’nde yer alabileceğini ifade eden Çirkov, “Bu perspektif var. Beşinci filo Akdeniz’de varken, nükleer ve dizel denizaltılar da vardı. Her şey gelişmelere bağlı…” değerlendirmesinde bulundu.

Sovyetler Birliği döneminde 1967-1992 yılları arasında Akdenizde bulunan beşinci filo yaklaşık 30-50 savaş gemisinden oluşuyordu.

Akdeniz Gücü’nü Atlantik ve Hindistan Okyanusu’ndaki görevler için de kullanmayı planladıklarını kaydeden Çirkov, personelin eğitimine başlandığını vurguladı. Çirkov, “Personel sadece Akdeniz’de değil, Atlantik ve Hindistan Okyanusu’nda çıkabilecek sorunların çözümüne yönelik de eğitiliyor.” bilgisini verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER