ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 12:58

Rusya’dan İsrail’e sert kınama

Rusyadan İsraile sert kınama


Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in işgal edilen Filistin topraklarında yeni yerleşim yerleri inşa etmesini sert bir dille eleştirdi. Moskova, İsrail’den Filistin bölgesine yönelik ekonomik yardımı da durdurmamasını istedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Biz İsrail yönetiminden ev inşası ile ilgili planlarını değiştirmesini ve Filistin’e para transferini sürdürmesini talep ediyoruz.” ifadeleri yer aldı. Rusya, İsrail’den bölgede adil ve kalıcı barış görüşmelerinin sürdürülebilmesi ile ilgili fırsatların korunmasını da talep etti.

“Moskova, İsrail’in tutumundan ciddi şekilde endişe duyuyor…” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “İsrail’in 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında yeni yerleşim yerleri kurması yasal değil. Tüm uluslar arası toplumun tepki gösterdiği bu gelişmeleri Rusya da kabul etmiyor ve kınıyor.” denildi.

Para transferinin durdurulmasının Filistin Ulusal Yönetimi’nin bütçesinde önemli bir açık oluşmasına neden olacağı uyarısında bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Bu durum Filistin topraklarında zaten zor olan insani ve sosyo ekonomik şartların daha da komplike olmasına neden olacak.” eleştirisi getirdi.

İsrail, 30 Kasım’da Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında 300 yeni ev inşa edeceğini açıklamıştı. İsrail, BM’de Filistin’in gözlemci ülke statüsüne çıkarılmasının ardından vergi ve gümrüklerden elde edilen gelirlerden Filistin yönetimine para transferi yapmayacağını ilan etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER