ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 14:17

Rusya’dan ikinci Çernobil uyarısı

Rusyadan ikinci Çernobil uyarısı

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin ikinci bir Çernobil vaakasının yaşanma riski olduğunu söyledi.


Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, ABD’den gelecek yakıtın Ukrayna nükleer santrallerinde kullanılması durumunda ikinci bir Çernobil vaakasının yaşanma riski olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya uyarıda bulunan Rogozin, “Eğer Kiev nükleer santrallerinde Amerikan nükleer yakıtı kullanmaya karar vermişse, bu onların Çernobil’den hiçbir ders çıkarmadıkları anlamına geliyor…” dedi.

Ukrayna nükleer enerji operatörü Enerhatom yaptığı açıklamada üç nükleer santrale Rus yakıtı yerine Amerikan yapımı nükleer yakıt kullanacaklarını açıklamıştı. Enerhatom, Amerikan nükleer yakıt tedarikçi şirketi Westinghouse ile 2020’ye kadar alım anlaşması planlıyor.

Uzmanlara göre Amerikan yakıtı Ukrayna’daki nükleer santraller için uygun değil ve negatif sonuçların oluşması muhtemel.

Rusya Nükleer Enerji ve Sanayi Birliği uzmanları da yaptıkları ortak açıklamada, “Ukrayna’da bulunan nükleer santrallerde Westinghouse Company’nin ürettiği nükleer yakıtın kullanılması sorumsuzca bir adım olur. Çerneobil’in 28. yıl dönümünde bu girişim alaycı bir yaklaşım. Çernobil kazası benzer sorumsuz denemelerin sonucu meydana gelmişti.” hatırlatmasında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER