ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2013 Çarşamba 13:46

Rusya’dan Hollanda’nın Greenpeace davasına ret

Rusyadan Hollandanın Greenpeace davasına ret


Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’nın Arctic Sunrise gemisinde gözaltına alınan 30 Greenpeace eylemcisi ile ilgili uluslar arası mahkemelere katılma talebini reddetti.

Rusya sınır güvenlik güçleri 18 Eylül’de Gazprom’a ait platforma tırmanmaya çalışan Greenpeace eylemcilerine müdahalede bulunmuş, bir sonraki gün de Arctic Sunrise gemisine operasyon düzenleyerek 30 eylemciyi gözaltına almıştı.

Rusya’nın Murmansk kentinde korsanlık suçlaması ile hakim karşısına çıkardığı eylemciler arasında Türkiye vatandaşı Gizem Akhan da bulunuyor. Tutuklu olarak yargılamaları devam eden suçlu bulunmaları durumunda 15 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Hollanda bayrağı taşıyan Greenpeace gemisi ve eylemcilerle ilgili davanın Almanya’da 2-3 hafta içinde başlaması planlanıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Hollanda hükümetinin Almanya merkezli Uluslar arası Deniz Hukuku Mehkemesi’nde açtığı davaya müdahil olmayacakları belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hollanda ve Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’nin bilgilendirildiği, Arctic Sunrise gemisi ile ilgili tahkim sürecinin tanınmadığı vurgulandı.

Meydana gelen olayın çözümü için görüşmelere açık olduklarını kaydeden bakanlık, egemenlik haklarının tartışıldığı bir mahkemede Rusya hükümetinin taraf olamayacağı kaydedildi.

Hollanda 1982 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Konvansiyonu çerçevesinde Rusya aleyhine dava açtı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER