ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 09:11

Rusya'dan dengeleri değiştirecek adım!

Rusyadan dengeleri değiştirecek adım!

Rusya'dan Esad'a hem mali hem de askeri yardım...


Suriye'de iç savaş tüm şiddetiyle devam ediyor. Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı rejim kuvvetleri muhaliflere karşı üstünlük sağlarken, Suriye’nin, kendisine her platformda destek veren Rusya’dan borç talebinde bulunduğu bildirildi.

ESAD KREDİ TALEP ETTİ

Rusya’da bulunan Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la Moskova’da bir araya geldi. Cenevre konferansı, silah anlaşmaları ve diğer sorunların ele alındığı belirtilen görüşmede, Suriye heyetinin Moskova’dan kredi talebinde bulunduğu öğrenildi.

RAKAM KONUSU BELLİ DEĞİL

Lavrov’la görüşmesi sonrası basına konuşan Cemil, “Rusya’dan borç alınması konusunu müzakere ettik. Ümit ediyorum yıl sonuna kadar parametreler netleşir. Ancak, rakamlar konusunda bir şey demek için henüz erken. dedi. Kredi şartlarının Rusya tarafından kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili bir soruya Cemil, “Ümit ediyorum karşılığını vermekle yetindi. Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Rusya ile Suriye arasında S-300 hava savunma füze sistemlerinin teslimatıyla ilgili anlaşmasının yürürlükte olduğunu söyledi. Rusya’nın Suriye’ye yönelik tüm anlaşmaları yerine getirmeyi sürdürdüğünü kaydeden Cemil, görüşmede S-300’lerin sevkiyatı konusunu ele almadıklarını belirtti. Rusya, daha önce S-300 anlaşmasının yasal olduğu ve anlaşmanın iptal edilmediği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, S-300’lerin henüz Suriye’ye verilmediğini ifade etmişti. Rusya, Suriye’ye 6 adet S-300 füze savunma sistemi ve 144 adet füze vermeyi taahhüt etmişti.  

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER