ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 15:17

Rusya’dan ABD’ye uyarı

Rusyadan ABDye uyarı


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’de muhalefetin silahlandırılmasının çatışmanın şiddetinin artmasına neden olacağı uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Lavrov görüşmede, ABD’nin Suriye muhalefetine silah yardımı yapmasının bölgede çatışmaları artıracağını söyledi. Lavrov, Esed rejiminin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların da gerçeklere dayanmadığını ifade etti.” bilgisi yer aldı.

Lavrov ve Kerry, iki ülkenin inisiyatifi ile başlatılan ön koşulsuz olarak Cenevre-2 uluslar arası konferansının toplanabilmesi için çabaların artırılması konusunda da fikir birliğine vardı.

Lavrov, İtalyan meslektaşı Emma Bonino ile yaptığı görüşmede de, Esed rejiminin muhalefete karşı üstünlük kazandığı bir dönemde, kimyasal silah kullanmasının anlamsız olduğunu söyledi.

Muhalefetin kendilerinin sahada Esed rejiminin üstünlük sağladığı yönünde açıklamaları olduğunu hatırlatan Rus Bakan, “Rejimin özellikle de küçük miktarda kimyasal silah kullanması anlamsız. Bu sadece kendine zarar verir. Askeri açıdan da bunun mantıksız olduğunu herkes anlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, ABD, İngiltere ve Fransa tarafından ortaya konan raporun Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün ortaya koyduğu kriterlere de uymadığını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER