ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 22:50

Rusya’dan, ABD karşıtı ‘evlatlık’ yasasına ikinci onay

Rusyadan, ABD karşıtı evlatlık yasasına ikinci onay


 Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi de, Amerikalı vatandaşların Rus çocuklarını evlat edinmelerini engelleyen yasayı oy birliği ile kabul etti. Hapishanede yaşamını yitiren Rus avukat Magnitski’nin ölümüne karışmış olabilecekleri gerekçesi ile ABD’nin üst düzey 60 Rus yetkilinin ABD’ye girişini engellemesine yönelik tepkiler sürüyor.

Federasyon Konseyi kararının Kremlin’e ulaşmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki hafta içinde onaylayıp onaylamayacağına karar vermesi gerekiyor. Putin’in de Amerikan karşıtı yasayı onaylaması bekleniyor.

Federasyon Konseyi’nde görüşmeler sürerken, dışarıda da yasayı destekleyen ya da karşı çıkanların protestoları vardı. Bir pankart açan kadın eylemci, “Rusya çocuklarını verme!” derken, bir başka gösterici de “Çocuklar Soğuk Savaş’ın ortasında donuyor!” pankartı ile tepkisini dile getirdi. Gösterilere katılan 7 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Oturum öncesi basına açıklamada bulunan Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvinenko, yasanın onaylanması ile ilgili kendisine herhangi bir baskının gelemediğini söyledi. Başkana göre yasanın kabul edilmesi gerekiyor.

Rusya Çocuk Hakları Ombudsmanı Pavel Astahov yasanın 2013 için hazırlanan 46 çocuğun Amerikalı ailelere verilemeyeceğini, Rusya’da kalacaklarını söyledi. Astahov, daha aktif çalışma yapılması durumunda yetim ve kimsesiz çocuklarla ilgili ülke içinde daha iyi çözümler bulunabileceğini belirtti. Şimdiye kadar Amerikalı ailelerin evlat edindikleri Rus çocukları ile ilgili kontrolü sürdüreceklerine değinen Astahov, “Amerikalı ailelere verilen çocuklar Rusya vatandaşı olarak kalacak. Ülkemiz onları korumaya devam edecek.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve hükümetten bazı bakanlar da ABD ile bu şekilde karşı karşıya gelinmesinden rahatsız. Rusya Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin, yasadan en çok Rus çocukların etkileneceği, Amerikalı ailelerin kendilerine evlat edinmek için başka ülkelere yönelebileceği eleştirisi getirdi.

Amerikalılar 60 bin Rus çocuğu evlatlık edindi.

UNICEF’in verilerine göre Rusya’da 740 bin civarında kimsesiz çocuk bulunuyor. Son 20 yıl içinde 60 binin üzerinde Rus çocuk Amerikalı ailelere evlatlık verildi.

İki ülkeyi diplomatik savaşın eşiğine getiren olaylar 2007’de Sergey Magnitski’nin avukatı olduğu bir şirkete düzenlenen baskın sonrası yetkilileri rüşvet istemekle suçlaması ile başladı. Gözaltına alınan Magnitski bir yıla yakın kaldığı hapishanede 2009’da yaşamını yitirdi. Rusya soruşturma sonunda hapishane sağlık görevlilerinin ihmali olduğunu belirtirken, ABD’nin olaya sert tepki göstermesi Kremlin’i rahatsız etti.

Kremlin’e göre Washington Rusya’nın içişlerine müdahalede bulunuyordu. Sonuçta ABD Kongresi Magnitski olayına karıştıkları gerekçesi ile 60 civarında Rus bürokratın ülkeye girişini engelleyen Magnitski Yasasını kabul etti.

Yakovlev’in araçta ölmesi Moskova’nın tepkisine neden oldu.

Rusya da buna karşılık ABD’nin Rus çocuklarını evlat edinmesini yasaklayan kararı aldı. Gerekçe ise 2008’de bir Amerikalı ailenin arabanın içinde unuttukları evlatlık Rusya vatandaşı Dmitri Yakovlev’in ölümüne neden olmaları. Duma’ya göre bu ve benzeri şekillerde 20’ye yakın çocuk ABD’de yaşamlarını yitirdi.

ABD ‘Dmitri Yakovlev’in ismi ile anılan yasanın onaylanması durumunda Duma milletvekillerini de Magnitski listesine eklemekle tehdit ediyor. Moskova yasayı yarın Federasyon Konseyi’nde ele alacak.
Rusya Kamuoyu Şirketi’nin yaptığı ankete göre ise halkın yüzde 53’ünü Yakovlev yasasını destekliyor. Yüzde 21 yasaya karşı çıkarken, yüzde 21 kararsız.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER