ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 17:33

Rusya'da sahte Türk halı fabrikasına baskın

Rusyada sahte Türk halı fabrikasına baskın


Rusya İçişleri Bakanlığı’nın Mali Şube yetkilileri, Moskova yakınlarındaki Şelkovo kentinde “Türk halısı” adı altında üretim yapan bir fabrikayı bastı.

Resmi Vesti televizyon kanalına göre, fabrika Türkiye başta olmak üzere ismi açıklanmayan ünlü yabancı firmalara ait marka halılar üretiliyor. Haberlerde, fabrikanın yasadışı olarak ürettiği halıları internet üzerinden Moskova ve diğer Rus bölgelerindeki mağazalara dağıttığı kaydedildi. Polis, yaptığı aramada, fabrikanın deposundan 400’den fazla duvar halısı ve yaklaşık 150 çeşitli halı ürününü ortaya çıkardı.

Aramalar sırasında kendilerine ait dizaynlerin fabrikanın yasadışı kullandığına dikkat çeken “Tekstil Dizayn Stüdyosu” şirketi Başkanı Vadim Çernov, “Buradaki halılardaki resimler Alman ressamlara ait ve anlaşmaya göre telif hakkı da bizim.” diye bir halının etiketini gösterdi.

Rus ressam ve işadamı, “Görüyorsunuz etiketin üzerinde Türkiye’de üretildiği yazıyor. Hatta suçun izlerinin ortaya çıkmaması için bir fabrikanın adı yazılmış. Ama fabrikanın ismini boyamışlar.” dedi.

Polisler, telif hakkı sahiplerine yönelik zararın yaklaşık 5 milyon ruble (166 bin dolar) olduğunu da belirtti. Yasadışı halı üretimi gerekçesiyle fabrika sahibine 6 hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER